13-latek jechał hulajnogą, mężczyzna zajechał mu drogę! Kilka tysięcy złotych mandatu i punkty karne dla dorosłego kierowcy

policja---napis-2
fot. policja

Niestety nadal dochodzi do dużej liczby zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. W wielu przypadkach wina leży po stronie kierujących pojazdami, którzy niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego traktują jak uczestnika ,,niższej kategorii". Policjanci z tomaszowskiej drogówki, apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze!

Każdego dnia w całym kraju dochodzi do zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego tj. z udzielam pieszych, rowerzystów oraz osób poruszających się urządzeniami transportu osobistego, rowerami czy hulajnogami. Dlaczego tę grupę uczestników ruchu drogowego nazywamy ,,niechronionymi"? A no właśnie dlatego, że nie chroni ich karoseria pojazdu, poduszki, kurtyny powietrzne, zderzaki ze strefą zgniotu albo inne techniczne wyposażenie. Niestety często zdarza się, że w przypadku zderzenia z pojazdem właśnie te osoby zostają ranne lub ponoszą śmierć.

Przykładem nieodpowiedniego zachowania zmotoryzowanego uczestnika ruchu drogowego względem ,,niechronionego" niech będzie zdarzenie z 22 maja 2024 roku z ulicy Nowowiejskiej w Tomaszowie Mazowieckim. Policjanci ruchu drogowego realizujący czynności na miejscu zdarzenia ustalili, że tuż przed godziną 15:00, jadący hulajnogą 13-latek poruszał się prawidłowo po ciągu pieszo-rowerowym ulicy Nowowiejskiej w kierunku Ronda Romana Dmowskiego, gdy wyjeżdżający z terenu parkingu 67-letni kierowca osobowego Mercedesa, całkowicie zignorował jego pierwszeństwo i zajechał mu drogę. Doszło do zderzenia hulajnogi z autem na skutek, którego nastolatek przewrócił się na betonową nawierzchnię. Doznał obrażeń, które wymagały interwencji medycznej. Na szczęście po zaopatrzeniu medycznym nie wymagał hospitalizacji. Sprawca tego zdarzenia został ukarany mandatem karnym w wysokości 4 000 złotych. Jego konto kierowcy zasiliło dodatkowo 6 punktów karnych.Policjanci kolejny raz apelują do kierowców by na drodze zachowali rozwagę i ostrożność. Szczególną uwagę i skupienie trzeba zachować zbliżając się w rejon przejścia dla pieszych oraz wykonując manewry skrętu ale także przy wszelkiego rodzaju wjazdach i wyjazdach gdzie ,,przecinamy" ciągi piesze, rowerowe i pasy ruchu innych pojazdów.
Warto nadmienić, iż sam fakt, że posiadamy pierwszeństwo przejścia lup przejazdu nie uchroni nas przed ewentualnymi skutkami zdarzenie gdzie inny uczestnik ruchu zignoruje obowiązujące przepisy. Dlatego na drodze warto kierować się zasadą ograniczanego zaufania.

Źródło: KPP Tomaszów Mazowiecki