9 grudnia przypada 177. rocznica śmierci założyciela miasta. Stefan Józef Wincenty Złotnicki zmarł w 1847 roku. Jego dziedzictwo to miasto Zduńska Wola, które uzyskało prawa miejskie w 1825 roku.
9 grudnia 1847 roku o godzinie 4 minut 30 zmarł założyciel miasta Zduńska Wola Stefana Złotnicki. Miał 68 lat. Majątek po zmarłym przejął jego syn Juliusz Złotnicki.
Nie jest pewne gdzie został pochowany. Niektóre publikacje podają, że ciało złożono na cmentarzu parafialnym w grobowcu jego żony, nie jest to jednak potwierdzone. Na pomniku wystawionym Honoracie Złotnickiej nie umieszczono żadnej tablicy epitafijnej poświęconej zmarłemu Stefanowi Złotnickiemu. Dopiero w 2006 roku na cmentarzu przy ul. Łaskiej umieszczona została pamiątkowa tablica.
Stefan Józef Wincenty Złotnicki urodził się 2 września 1779 r. w Zduńskiej Woli. Był synem łowczego szadkowskiego i podwojewodziego sieradzkiego Feliksa Złotnickiego i jego drugiej żony Julianny Joanny z Walewskich.
Stefan Złotnicki na początku XIX wieku odziedziczył po przodkach majątek, który składał się ze wsi Zduńska Wola, Stęszyc Weśrednich, Stęszyc Opiesina i Kawęczynka. Na tej podwalinie zaczął tworzyć warunki do powstania osadnictwa, a w końcu także miasta. Doprowadził rzecz do końca w 1825 roku.
Już około 1818 roku do osady zaczęli przybywać tkacze sukiennicy z Poznańskiego, ze Śląska, z Saksonii i Prus, płóciennicy z Czech i Śląska oraz tkacze bawełniani. Organizatorem osadnictwa był właściciel dóbr Stefan Złotnicki, który w celu pozyskania większej ilości rzemieślników otworzył trzy agencje werbujące ludzi w Wielkopolsce i na Śląsku. W roku 1824 w Zduńskiej Woli mieszkało 149 rzemieślników i tkaczy, 119 robotników, trzech farbiarzy i dwóch operatorów maszyn.
W marcu 1825 roku dziedzic Stefan Złotnicki wystąpił do Komisji Województwa Kaliskiego z prośbą o nadanie Zduńskiej Woli praw miejskich. Natomiast 3 i 4 czerwca zawarł przed komisją umowę z osadnikami, przeznaczając „z gruntów dóbr Zduńskiej Woli, częścią z folwarcznych, częścią z dawnej wsi Zduńskiej Woli, na terytorium miejskie w ogóle włók 78, morgów 10, prętów 105 miary rheinlandzkiej podług regestru pomiarowego pana Bergmana ułożony".
25 października 1825 roku dziedzic wsi Zduńska Wola, a zarazem twórca osady przemysłowej, uzyskał na mocy uchwały Rady Administracyjnej akt erekcyjny, który podniósł osadę fabryczną do rangi miasta.
Stefan Złotnicki zmarł w roku 1847. Pozostawiony przez niego majątek, mocno obciążony hipotecznymi długami, objął syn Juliusz Złotnicki. Pozostały po zmarłym dobra ziemskie Zduńska Wola z przyległościami tudzież Kawęczyn części A, B i pustkowie Kazek leżące w powiecie szadkowskim, dobra Stęszyce – Opiesin, dobra ziemskie Polków i Czechy z przyległym lasem. Wartość ogólna nieruchomości wyniosła 108.168,90 rubli srebrem.
Źródło: UM Zduńska Wola