1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Jedną z niewątpliwych korzyści integracji jest rozwój gospodarczy naszego kraju. W samym województwie łódzkim zainwestowane zostało ponad 64 mld złotych!
A konkretnie - według Mapy dotacji UE - 64 mld 577 mln zł ze wszystkich programów pomocowych: regionalnych i krajowych. 23 129 projektów zrealizowanych ze wsparciem tych pieniędzy wartych było ponad 112 miliardów złotych. Za te pieniądze powstawały autostrady, dworce i połączenia kolejowe, hale sportowe, wodociągi i kanalizacje, przebudowane zostały centra miast i miasteczek. Samorząd województwa rozdysponował w tym czasie 21 mld 642 mln złotych w programach regionalnych. To pieniądze na inwestycje, ale i dotacje na szkolenia, przeciwdziałanie bezrobociu, wsparcie dla rodzin.
Najbardziej spektakularne przedsięwzięcia zrealizowane w województwie łódzkim to:
- powstanie i rozwój Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej,
- przebudowa torowiska tramwajowego na trasie Pabianice - Łódź - Zgierz i zakup nowych tramwajów,
- rewitalizacja w Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Wieluniu, Tomaszowie Mazowieckim, Skierniewicach, Zgierzu, Bełchatowie oraz kwartałów ulic w centrum Łodzi,
- powstanie kompleksu EC1 Łódź - Miasto Kultury,
- budowa basenów i wykorzystanie złóż termalnych w Uniejowie oraz Poddębicach,
- inwestycje w łódzkie uczelnie,
- budowa Atlas Areny,
- ponad 100 tys. osób zostało objętych wsparciem dla bezrobotnych, w tym długotrwale bezrobotnych i zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
Przez ten czas nadrobione zostały zaległości w podstawowej infrastrukturze, jak wodociągi, kanalizacja, oczyszczalnie ścieków, budowa i modernizacja nowych dróg wojewódzkich i gminnych.
21 lat w Unii Europejskiej będziemy świętować na Dniach Funduszy Europejskiej 9 i 10 maja w Głownie, Lisowicach, a także u naszych beneficjentów w Sulejowie i Zduńskiej Woli. Koncertować będą m.in. Kasia Kowalska, Organek, IGO i Stachursky. Szczegóły wkrótce.
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego