Bezpłatne zabiegi rehabilitacyjne, porady specjalistów, a także pokrycie kosztów zakupu karnetu na basen lub na zajęcia sportowe – to najnowsza oferta samorządu województwa skierowana do mieszkańców aktywnych zawodowo, którzy cierpią na bóle i choroby kręgosłupa, pleców czy stawów. Na zabiegi będzie można się zgłaszać do 31 poradni i ośrodków w całym regionie, które dostaną na realizację programu ponad 25,5 mln zł, z czego ponad 21 mln zł to wsparcie unijne.
– Na rehabilitację zgłaszają się pacjenci z różnego rodzaju dolegliwościami, których najczęstszą przyczyną jest siedzący tryb pracy i brak ruchu – mówi Małgorzata Muszyńska, koordynator Zakładu Rehabilitacji Leczniczej w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy – Centrum Profilaktyczo-Leczniczym w Łodzi, które jest jednym z beneficjentów programu. Tu z zabiegów m.in. leczenia ruchem, hydroterapii, terapii ultradźwiękami czy masaży skorzysta ok. 150 mieszkańców województwa. Tutaj także odbyła się konferencja prasowa, podczas której Piotr Wojtysiak, wicemarszałek województwa oraz Piotr Bors, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego przedstawili szczegóły programu.
- To nowy program, z nowej perspektywy finansowej, w której stawiamy na działania nakierowane na zdrowie pracowników, którzy nie mają czasu i cierpliwości do stania w kolejkach do specjalistów, a cierpią na różnorakie schorzenia czy bóle kręgosłupa – mówi Piotr Wojtysiak.
Zainteresowanie programem było naprawdę duże, bo na konkurs wpłynęło 68 wniosków. Dofinansowanie otrzyma 31 projektów zgłoszonych przez poradnie specjalistyczne, NZOZ, publiczne ZOZ-y i centra medyczne z całego województwa.
- Co bardzo ważne, w ramach tego programu, dostęp do świadczeń będzie zapewniony popołudniami lub wieczorami, a także w soboty, bo nie każdy może sobie pozwolić, żeby pójść na rehabilitację i żeby przez dwa tygodnie nie było go w pracy – podkreśla Piotr Bors.
Program oferuje kompleksowa opiekę i indywidualny plan terapii dla każdego pacjenta. Mieszkańcy Łódzkiego – pracujący lub zarejestrowani bezrobotni - którzy zgłoszą się i zostaną zakwalifikowani do projektów poszczególnych poradni, otrzymają specjalistyczną poradę, a później cykl 10 lub 15-dniowych zabiegów. Na koniec będą także spotkania profilaktyczne z fizjoterapeutami oraz finansowanie karnetu na zajęcia sportowe na 3 miesiące dla jednego uczestnika programu.
źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi