Nieco ponad 8 kilometrów nowej trasy, gotowe skrzyżowania i ronda, pełne oznakowanie poziome i pionowe, równy asfalt i wykonane w 100% roboty drogowe - wschodnia obwodnica Bełchatowa jest już gotowa do użytku. Mieszkańcy od kilku tygodni obserwują zakończone prace i coraz częściej zadają jedno pytanie: kiedy w końcu na najnowszej trasie zostanie puszczonyruch? Zapytaliśmy u inwestora o termin otwarcia!
Choć wizualnie droga wygląda na ukończoną, nadal na wszystkich skrzyżowaniach stoją znaki zakazu wjazdu oraz białe i czerwone zapory, uniemożliwiające wjazd na nowy odcinek. To budzi zrozumiałą ciekawość i zniecierpliwienie wśród kierowców i mieszkańców miasta.
Aby rozwiać wątpliwości, skontaktowaliśmy się z rzecznikiem prasowym Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi, który jest inwestorem i zapytaliśmy u źródła o termin otwarcia.
Przypomnijmy, umowę na realizację wschodniej obwodnicy podpisano w październiku 2022 roku, a wykonawca miał na jej realizację 36 miesięcy. Oznacza to, że umowny termin zakończenia prac przypadał na październik 2025 roku.
ZDW podkreśla, że wszystkie prace budowlane już się zakończyły, ale zjazd ekip z gotowej trasy nie jest jednoznaczny z automatycznym przekazaniem drogi do ruchu. Jak informuje rzecznik ZDW, obecnie trwają ostatnie procedury formalne, wymagane przed dopuszczeniem obwodnicy do użytkowania. Dopiero po ich zakończeniu możliwe będzie przełożenie ruchu na obwodnicę.
Terminy? Niewykluczone, że uda się to dopiąć jeszcze przed świętami bożego narodzenia, a koniec tego roku to ten bardziej pesymistyczny wariant... Do tego czasu na ponad 8-kilometrowym odcinku obowiązuje zakaz wjazdu. Choć nie brakuje takich, których pośpiech i chęć skorzystania z nowiutkiej drogi już słono kosztowała. Na początku listopada informowaliśmy o mandatach, jakie bełchatowska policja nakłada na kierowców wjeżdżających na - ciągle jednak - plac budowy. Rekordzista otrzymał karę w wysokości 5 tysięcy złotych. Więcej o tym w artykule >>> Kierowcy nie czekają na otwarcie obwodnicy! Policja reaguje
Dodajmy, nowy odcinek wschodniej obwodnicy prowadzi od ulicy Świętojańskiej i Radomszczańskiej, następnie do skrzyżowania z ul. Czyżewskiego, a dalej aż do węzła w Dobrzelowie, gdzie łączy się z północną obwodnicą miasta – drogą krajową nr 74.Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 147 milionów złotych, z czego ponad 60 milionów pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Droga wojewódzka nr 484 - przebiegająca przez Bełchatów - należy do tras najbardziej obciążonych ruchem w regionie. Według Generalnego Pomiaru Ruchu z 2020 roku, w centrum miasta średni dobowy ruch wynosił ponad 15 tysięcy pojazdów dziennie. Budowa wschodniej obwodnicy to inwestycja kluczowa zarówno dla mieszkańców, jak i kierowców, bo jej otwarcie ma odciążyć centrum miastaod ruchu tranzytowego.