Najważniejsze wideo w lodzkie

85. Rocznica Potyczki pod Dęborzeczką, czyli upamiętnienie bohaterstwa i poświęcenia

DSC_0106
fot. UM Opoczno

Dziś obchodzimy 85. rocznicę potyczki pod Dęborzeczką, która jest ważnym elementem naszej narodowej pamięci i przypomina o bohaterstwie oraz poświęceniu tych, którzy walczyli za wolność Polski.

Wydarzenie to miało miejsce 10 września 1939 roku, w pierwszych dniach II wojny światowej, kiedy Wojsko Polskie stawiało czoła niemieckiemu najeźdźcy. W ramach tegorocznych obchodów delegacje Gminy Opoczno, Powiatu Opoczyńskiego oraz Gminy Poświętne oddały hołd żołnierzom, którzy w tej bitwie poświęcili swoje życie.

Uroczystość miała miejsce przy pomniku znajdującym się przy drodze z Opoczna do Inowłodza, który upamiętnia bohaterską postawę kaprala podchorążego Władysława Dawgierta oraz zwycięską potyczkę Wojska Polskiego z siłami niemieckimi. Organizatorem uroczystości była Gmina Poświętne. W trakcie ceremonii złożono kwiaty i zapalono znicze, upamiętniając heroiczne czyny żołnierzy.

Gminę Opoczno reprezentowali Burmistrz Michał Konecki, dyrektor Wydziału Promocji i Kultury Lidia Lasota oraz delegacja Muzeum Regionalnego w Opocznie z dyrektorem Adamem Grabowskim na czele. Po uroczystości pod pomnikiem delegacje udały się na cmentarz parafialny w Kraśnicy, gdzie pochowany jest Władysław Dawgiert. Przy jego grobie zapalono znicze oraz odmówiono modlitwę, oddając hołd bohaterowi, który oddał swoje życie w walce z wrogiem.

Dawgiert, dowodząc czujką polskich żołnierzy z I batalionu 77. Pułku Piechoty, 10 września 1939 roku w okolicach Dęborzeczki natknął się na niemiecką limuzynę jadącą szosą Opoczno-Inowłódz. W wyniku tej dobrze zorganizowanej potyczki zlikwidowano niemieckiego generała majora policji porządkowej i SS-Oberführera Wilhelma Roettiga, który był pierwszym niemieckim generałem zabitym podczas II wojny światowej. Niestety, podczas tej akcji zginął także sam kapral podchorąży Władysław Dawgiert, który został śmiertelnie raniony w serce.

Dawgiert spoczął na cmentarzu parafialnym w Kraśnicy, a jego ofiara na zawsze wpisała się w lokalną i ogólnonarodową historię. Przy ciele zabitego generała Roettiga znaleziono cenne z punktu widzenia wojskowego dokumenty oraz mapę, na której zaznaczone były planowane kierunki działań wojsk niemieckich. Znalezisko to zostało niezwłocznie przekazane do dowództwa wyższego szczebla, co miało znaczący wpływ na dalsze działania polskich oddziałów.

Potyczka pod Dęborzeczką, choć krótka, stanowiła jedno z pierwszych polskich zwycięstw nad niemieckimi siłami w trakcie II wojny światowej, a śmierć Roettiga miała wymiar symboliczny jako pierwszy upadek niemieckiego generała podczas tego globalnego konfliktu. Każdego roku to wydarzenie jest upamiętniane przez lokalną społeczność, a dzisiejsze obchody są wyrazem wdzięczności i pamięci o bohaterach, którzy walczyli o naszą wolność.

źródło: UM Opoczno