Najważniejsze wideo w lodzkie

Adaptacja do zmian klimatu w Zduńskiej Woli

IMG_20241211_110239_MP
fot. UM Zduńska Wola

Powstaje Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu. Przygotowaniem dokumentu zajmuje się grupa ekspertów, którzy przeprowadzili spotkanie i warsztaty dla lokalnego zespołu złożonego z przedstawicieli biur Urzędu Miasta Zduńska Wola, spółek miejskich i instytucji.

Trwa przygotowanie Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla miasta Zduńska Wola. Ma być to dokument, w którym określone zostaną cele oraz metody dochodzenia do nich. A perspektywa czasowa planu to rok 2060. Tworzenie Miejskiego Planu Adaptacji to krok ku miastu bardziej odpornemu, zielonemu i przyjaznemu środowisku. Zduńska Wola stawia na przyszłość opartą na odpowiedzialnym podejściu do zmian klimatycznych.

Do prac nad przygotowaniem Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu został powołany zespół interdyscyplinarny, w którego skład weszli przedstawiciele Urzędu Miasta Zduńska Wola, spółek komunalnych oraz instytucji działających w Zduńskiej Woli. Pierwsze spotkanie warsztatowe odbyło się 11 grudnia w Inkubatorze Inicjatyw Społecznych w Zduńskiej Woli. Podczas warsztatów zadaniem uczestników było wypracowanie wizji i celu głównego oraz celów szczegółowych dla miasta, a także opracowanie działań adaptacyjnych, jakich ma się podjąć Zduńska Wola.

Eksperci podkreślają, że Zduńska Wola zmaga się z problemem nadmiernego nagrzewania się miasta, co jest skutkiem m. in. układu ulic oraz zabudowy, które utrudniają przewietrzanie. Większość osi zabudowy ma układ północny wschód – południowy zachód, podczas gdy dominujące wiatry wieją z północnego-zachodu. Stanowi to istotną barierę w przewietrzaniu miasta.

Dane klimatyczne pokazują, że średnia roczna temperatura powietrza w regionie wzrosła z 7°C w 1996 roku do 10,4°C w 2019 roku, co oznacza wzrost o 1,5 °C na dekadę. Sumy roczne opadów, wynoszące średnio 610 mm, wykazują lekką tendencję wzrostową, z rekordowo niskim poziomem 453 mm w 2015 roku i maksimum – 844 mm w 2010 roku.

Nad MPA czuwa zespół ekspertów, koordynowany przez Emilię Skłucką z FPP Enviro, specjalistkę w dziedzinie gospodarki wodnej i błękitno-zielonej infrastruktury. W pracach uczestniczy również prof. Uniwersytetu Łódzkiego Iwona Wagner, znana z badań nad zmianami klimatycznymi i adaptacją miast.

W związku z tworzeniem MPA przygotowana została ankieta dla mieszkańców. Wypełnienie ankiety jest anonimowe. Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdWlkhH3V-nNFwWBjL4aBVIZx_pApwxG7_5Bh9e04PP15mh6A/viewform

MPA jest dokumentem, w którym samorządy będą ustalały rozwiązania dopasowane do lokalnych warunków. Ma opierać się na wnioskach z analizy zjawisk meteorologicznych i hydrologicznych, występujących na terenie miast, a także scenariuszy prognozowanych zmian klimatu oraz ryzyka, które z tych zmian wynika.

Głównym celem tworzenia MPA jest zdiagnozowanie zagrożeń klimatycznych, podatności miasta na poszczególne czynniki środowiskowe oraz możliwości adaptacyjnych do zjawisk atmosferycznych.

Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu to dokument strategiczny, jaki samorząd musi przyjąć nie później niż do 2 stycznia 2028 roku. Opracowany dokument podlega uchwaleniu przez radę miasta. Planowany termin zakończenia prac w Zduńskiej Woli to drugi kwartał 2025 r.

Źródło: UM Zduńska Wola