Archiwum Cyfrowe Skierniewic coraz większe

Archiwum Cyfrowe Skierniewic coraz większe

Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego placówce udało się opracować i udostępnić w Internecie kolejne 1796 obiektów.

Pod adresem archiwumskierniewic.pl funkjonuje Archiwum Cyfrowe Skierniewic liczące w chwili obecnej 5700 zasobów. Są to zarówno pojedyncze obiekty np. zdjęcia, jak i obiekty złożone np. albumy czy kroniki. Muzeum sukcesywnie powiększa swój cyfrowy projekt, a wszystko dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, które w ramach programu "Kultura Cyfrowa" wspiera takie przedsięwzięcia. Kolejny etap budowy cyfrowego archiwum naszego miasta właśnie się zakończył.

- Dzięki otrzymanej dotacji mogliśmy opracować i udostępnić 1796 obiektów, na które składa się 2105 plików - czytamy na profilu Muzeum w mediach społecznościowych.

Do sieci trafiło 777 zasobów bibliotecznych (w tym 7 roczników gazet, łącznie 100 broszur, dokumentów źródłowych oraz książek), a także 1019 zdjęć (w tym ponad 100 archiwalnych pocztówek). Aby to wszystko stało się możliwe w placówce przy ul. Batorego wykonano przeszło 15000 pojedynczych skanów. W ramach projektu opracowany został także nowoczesny inwentarza zbiorów. Wykonano inwentarze kolekcji medali, przypinek, naszywek, w tym zbioru tarcz szkolnych oraz proporczyków. Opisano także łącznie 584 obiektów, w tym wykonano oraz wyedytowano przeszło 3600 zdjęć.

Ponadto przetłumaczono ponad 400 stron archiwalnych dokumentów i tekstów z języków rosyjskiego, niemieckiego i jidysz. Wśród tych tekstów były tak ważne dla Skierniewic archiwalia jak protokoły z posiedzeń Kapituły Gnieźnieńskiej z decyzjami o lokacji miasta (1444 i 1456), dokument lokacji miasta z 1457 roku, potwierdzenie lokacji z 1463 roku (zarówno egzemplarz arcybiskupa jak i odpis dla króla) oraz wizytacja klucza łowickiego i skierniewickiego spisana w 1511 roku. Opublikowano skany 75 jednostek archiwalnych pozyskanych z Archiwów Państwowych w Łodzi, Warszawie, Grodzisku Mazowieckim oraz Płocku.

Zapraszamy na stronę projektu: archiwumskierniewic.pl.

źródło: UM Skierniewice