Bełchatów: Święto Babci i Dziadka z ważnym przesłaniem! Uczniowie "Piątki" postawili na edukację swoich dziadków

d
UM Bełchatów

Święto Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej nr 5 przyjęło nieco odmienną formę niż szkolna akademia w z wierszykami i piosenkach, choć tych oczywiście też nie zabrakło... Wnuczęta skupiły się jednak na nieco innym wątku - bezpieczeństwie swoich dziadków. Uczniowie zorganizowali ciekawe spotkania, podczas których seniorzy dowiedzieli się m.in. jak bezpiecznie korzystać z internetu, a także jak zadbać o swoje zdrowie. Teraz już wiedzą, jak rozpoznać udar czy zawał. Nie zabrakło także występów artystycznych.

Co prawda Dzień Babci i Dziadka już za nami, ale uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 postanowili zorganizować z tej okazji specjalne wydarzenie poświęcone bezpieczeństwu osób starszych.

- To bardzo ważny i aktualny temat. Co rusz słyszymy o tym, że starsze osoby, mimo szeroko prowadzonych akcji informacyjnych, padają ofiarą oszustów i tracą swoje oszczędności. Dlatego tak ważne jest to, że o zasadach bezpieczeństwa mówią dzieci, być może te rady lepiej trafią do babć i dziadków – mówił wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz. - Z policyjnych statystyk wynika, że Bełchatów jest miastem bezpiecznym i sami mieszkańcy ten fakt potwierdzają. To bardzo cieszy. Jednak nadal musimy wspólnie z policją czy innymi instytucjami zajmującymi się bezpieczeństwem przypominać starszym mieszkańcom o tym, że ostrożności nigdy nie jest za wiele. Bo ci, którzy chcą nas oszukać są sprytni i przebiegli, mają wiele metod i sposobów na kradzież i wyłudzenia – dodaje wiceprezydent Matyśkiewicz.

Z inicjatywą takiego świętowania Dnia Babci i Dziadka wyszli rodzice. 

- Bełchatów to jest bardzo młode miasto i chcieliśmy zaprosić tych, którzy to nasze miasto budowali. My jako kolejne pokolenie, czujemy się zobowiązani do tego, by czuli się oni w Bełchatowie przede wszystkim bezpiecznie. Zależało nam, aby podnieść świadomość osób starszych w kwestii zagrożeń, jaki na nich czyhają – wyjaśnia przewodniczący Rady Rodziców przy SP nr 5 Artur Morawiec. 

Pomysł zorganizowania spotkania dla babć i dziadków szybko podchwycili uczniowie z „Piątki". 

- Dzieciaki bardzo zaangażowały się w całe wydarzenie. Przygotowały ulotkę, w której zawarli najważniejsze i najbardziej podstawowe informacje na temat bezpieczeństwa osób starszych. To taki krótki poradnik, w którym wyjaśniają najczęstsze metody stosowane przez oszustów i podpowiadają, jak zachować się w konkretnej sytuacji – tłumaczy Agata Wojciechowska, dyrektor SP nr 5.

W ramach spotkania w szkole pojawili się także eksperci ds. bezpieczeństwa. Był przedstawiciel banku, który opowiadał o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu, zaś ratownik medyczny omówił podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Seniorzy dowiedzieli się m.in. jak rozpoznać zbliżający się udar lub zawał, młodzież zaś nauczyła się, jak reagować w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia.

To jednak nie wszystko. Z seniorami spotkali się także policjanci z bełchatowskiej komendy, którzy apelowali o bezpieczne zachowania na drodze. Zima to czas, któremu towarzyszą trudne warunki pogodowe. Trzeba mieć świadomość tego, że pieszy widzi samochód doskonale, bo jest on w pełni oświetlony, zaś kierowca samochodu, pieszego widzi znacznie gorzej. 

- Zawsze podkreślamy, że bezpieczny senior na drodze to widoczny senior. Dlatego niezwykle istotne jest, aby nasi dziadkowie mieli elementy odblaskowe. Mogą to być kamizelki, opaski na rękę czy chociażby breloki. Dzięki temu będą lepiej widoczni na drodze, a kierowcy będą mieć więcej czasu na reakcję – podkreśla rzecznik bełchatowskiej policji nadkom. Iwona Kaszewska. 

Bezpieczeństwo na drodze nie było jedynym tematem, jaki omawiali policjanci. Sporo miejsca poświęcili także popularnym metodom oszustw „na wnuczka, policjanta czy konsultanta bankowego". Mundurowi zwracali uwagę, aby nie wpuszczać do mieszkań nieznajomych osób, które mogą próbować naciągać i okradać szczególnie właśnie starsze osoby. Wybierając się natomiast na zakupy pamiętać należy, by torebkę czy saszetkę mieć zawsze na widoku. Z domu zaś zabierać gotówkę w takiej ilości, jaką planujemy wydać. 

- Celem przestępców dzwoniących do osób starszych jest wyłudzenie pieniędzy. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej jest taką rozmowę od razu zakończyć i nie wdawać się w dalszą dyskusję. O takim telefonie należy też powiadomić policję dzwoniąc bezpośrednio do dyżurnego pod całodobowy numer 47 846 52 11. Można też zadzwonić na numer alarmowy 112 – dodaje nadkom. Kaszewska.

Wydarzeniu, nad którym patronat honorowy objęła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, towarzyszyły także występy artystyczne. Przed babciami i dziadkami wystąpili uczniowie klas pierwszych oraz szkolny chór „Piąteczka". Nie zabrakło również życzeń, przede wszystkim zdrowia, spełnienia marzeń i mnóstwa uśmiechu.

Pełna fotorelacja z wydarzenia znajduje sie na fun page Miasto Bełchatów >>> KLIKNIJ

Źródło: UM Bełchatów