Bełchatowscy policjanci z wizytą w ZUSie. Spotkanie dedykowano seniorom w trosce o ich bezpieczeństwo [Foto]

266-18248_20231120-073923_1
KPP Bełchatów

Osoby starsze padają ofiarami fałszywych wnuczków, synów, funkcjonariuszy i osób podających się za przedstawicieli różnych urzędów. W trosce o bezpieczeństwo seniorów policjanci we współpracy z bełchatowską ZUS rozmawiali z zainteresowanymi, omawiając różnego rodzaju zagrożenia. Mówiono między innymi o metodach działania oszustów oraz o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. 

Działania oparte były o porozumienie zawarte między Policją, a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w sprawie współpracy w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa obywateli. Policjantki z bełchatowskiej komendy 17 listopada w budynku bełchatowskiego inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozmawiały z zainteresowanymi, na temat bezpieczeństwa. Funkcjonariuszki rozmawiały z zainteresowanymi o zagrożeniach. Omówiły metody jakimi posługują się oszuści, aby w efekcie wyłudzić lub ukraść pieniądze. Radziły jakich zachowań należy unikać aby nie paść ofiarą przestępców, jak należy zachować się, w przypadku nieoczekiwanej wizyty, czy otrzymania telefonu od rzekomego wnuczka, funkcjonariusza czy urzędnika. 

- Podkreślano, jak ważne jest aby przed podjęciem decyzji dotyczącej zadysponowaniem środków finansowych najpierw upewnić się, że faktycznie rozmawiamy z prawdziwym członkiem rodziny, policjantem, pracownikiem banku, czy urzędnikiem. Rozmawiano również o bezpieczeństwie na drogach i zachęcano do korzystania z elementów odblaskowych, które mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo niechronionych użytkowników dróg, zwłaszcza po zmroku. Policjantki wyjaśniły zainteresowanym, jak korzystać z wdrożonych przez policję programów, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa - przekazuje nadkom. Iwona Kaszewska z bełchatowskiej Policji.

Podczas spotkań omówiono działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, programu „Dzielnicowy bliżej nas" i aplikacji „Moja Komenda". Zachęcano do poznania swojego dzielnicowego i posiadanie do niego numeru telefonu. Taki numer telefonu każdy powinien mieć zapisany w kontaktach telefonicznych. Zainteresowani otrzymali ulotki Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, ulotki jak działają oszuści oraz elementy odblaskowe.

CZYTAJ >>> Od dziś możesz zastrzec swój PESEL! Jak i gdzie to zrobić? W czym może to pomóc? Poznaj szczegóły