Bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy – sympozjum w Bełchatowie

Forum-energetyczne-z-udziaem-Prezesa-Andrzeja-Legezynskiego_20220912-060146_1
PGE GiEK S.A.

Spółka PGE GiEK była honorowym gospodarzem XXIV Sympozjum Naukowo-Technicznego Energetyka, które odbyło się w Bełchatowie. Dwudniowa konferencja, która w tym roku odbywała się między 5, a 7 września jest jednym z ważniejszych wydarzeń branży elektroenergetycznej w kraju. Głównymi tematami tegorocznego spotkania były bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy, zielona transformacja i nowoczesne rozwiązania dla energetyki.

Sympozjum zgromadziło ponad 600 uczestników - specjalistów i naukowców z uczelni, firm i organizacji. Wydarzeniu towarzyszyły forum energetyczne, debaty i liczne panele dyskusyjne, które dotyczyły przyszłości branży. Wśród prelegentów byli dyrektorzy oddziałów i centrali PGE GiEK, którzy dzielili się wiedzą i doświadczeniami z zakresu eksploatacji jednostek, ochrony środowiska i innowacji.

W otwarciu sympozjum i wystawy wzięli udział Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE GiEK, Norbert Grudzień, wiceprezes ds. operacyjnych i transformacji i wiceprezes Waldemar Lutkowski.

Prezes Andrzej Legeżyński otwierając część referatową wygłosił prezentację „Znaczenie energetyki konwencjonalnej w dobie trwającej transformacji".

- Przed Polską stoi największe wyzwanie ze wszystkich europejskich krajów. Nasz obecny miks bazuje w ok. 70 proc. na węglu, a energetyka odnawialna wciąż jest branżą rozwijającą się. Aby zmienić te proporcje potrzebne jest przejście z energetyki węglowej na OZE, co w praktyce oznacza, że od węgla należy odchodzić stopniowo, a nie drastycznie – powiedział Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Podczas forum energetycznego „Suwerenność energetyczna w kontekście sytuacji geopolitycznej" dyskusja toczyła się między innymi wokół tematów związanych z bezpieczeństwem energetycznym Polski i Europy w kontekście wojny w Ukrainie i sprawiedliwej zielonej transformacji. W forum brał udział prezes Andrzej Legeżyński.

Konwencjonalne jednostki gwarantem bezpieczeństwa energetycznego

W debacie „Nowoczesna energetyka konwencjonalna" udział wziął Norbert Grudzień, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych i transformacji PGE GiEK.

W obliczu transformacji energetycznej i agresji Rosji na Ukrainę to jednostki konwencjonalne są kluczowe, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w perspektywie długoterminowych inwestycji w OZE - powiedział wiceprezes Norbert Grudzień.

- PGE GIEK utrzyma pozycję lidera energetyki konwencjonalnej w Polsce. Najważniejszy cel to stabilna i bezpieczna praca naszych jednostek. Realizowane będą modernizacje, aby utrzymać jednostki w takiej kondycji, aby rzeczywiście mogły służyć i gwarantować bezpieczeństwo krajowego systemu elektroenergetycznego. Nasze aktywa węglowe muszą być dostosowane do nowego reżimu pracy, wymuszonego zmieniającym się miksem energetycznym. Muszą być zatem dostosowane do elastyczności, pracy w podstawie i pracy bilansującej - podkreślił Norbert Grudzień.

Klucz sukcesu dla NCBR

Podczas kolejnych edycji sympozjum Wydawnictwo BMP przyznaje statuetki „Klucz Sukcesu", osobom bądź firmom szczególnie zaangażowanym w rozwój energetyki w Polsce. W tym roku statuetką uhonorowano Narodowe Centrum Badań i Rozwoju za koordynację programu Bloki 200+. Klucz Sukcesu z rąk Adama Grzeszczuka, prezesa zarządu Wydawnictwa BMP, odebrał dyrektor Wojciech Racięcki z NCBR, a laudację wygłosił prezes PGE GiEK Andrzej Legeżyński.

Uzupełnieniem programu były wycieczki techniczne do Elektrowni i Kopalni Bełchatów, a także wystawa kilkudziesięciu stoisk firm prezentujących swoją ofertę dla energetyki.

Organizatorem wydarzenia od lat jest firma BMP, wydawca czasopisma „Energetyka Cieplna i Zawodowa" i portalu branżowego www.kierunekENERGETYKA.pl.

Źródło: Departament Komunikacji PGE GiEK