Najważniejsze wideo w lodzkie

Bezpieczeństwo nad wodą – ważne rozmowy poprzez zabawę. Edukacja nad Kępiną

269-196632
fot. KPP Zduńska Wola

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" to ogólnopolska akcja promująca bezpieczne postawy podczas wypoczynku nad akwenami wodnymi. Zduńskowolscy policjanci i ratownicy WOPR w tamach tej akcji, przygotowali dla dzieci i młodzieży atrakcje nad zbiornikiem Kępina. Poprzez zabawę promowano bezpieczeństwo – zgodnie z hasłem akcji.

Rozmowy o bezpiecznym wypoczynku, co można robić, a czego nie nad wodą - były okazją do spotkania policjantów i ratowników WOPR z dziećmi i młodzieżą. Nad zduńskowolskim zbiornikiem Kępina rozmawiano o poważnych tematach, dotyczących bezpieczeństwa nad wodą, o tym jak udzielić pierwszej pomocy i o zagrożeniach związanych z brawurą. Rozmawiano o zagrożeniach. Policjanci i ratownicy propagowali właściwe zachowania na akwenach, w tym zasady bezpiecznej kąpieli, żeglowania czy uprawiania sportów wodnych. Zbliżające się wakacje to dobry czas na przypominanie dzieciom i młodzieży, jak spędzać czas nad wodą, by nikomu nie stało się nic złego. Dzieci i młodzież otrzymały różnego rodzaju materiały profilaktyczne. Zachęcano do uczestnictwa w ogólnopolskim konkursie plastyczno-filmowym „Artystyczny przewodnik".

Goście mieli również okazję obejrzeć pokaz umiejętności i posłuszeństwa psa służbowego przygotowany przez policyjnego przewodnika. Główną atrakcją spotkania, była przejażdżka motorówką po zbiorniku Kępina, razem z ratownikiem WOPR.

Organizatorami imprezy była Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Zduńskiej Woli.

Spędzanie czasu nad jeziorem, rzeką, czy morzem to jedna z ulubionych form rekreacji. Zadbajmy żeby ten czas był bezpieczny i przyjemny, warto pamiętać o kluczowych zasadach bezpieczeństwa:

  • Zawsze wybieraj miejsca do pływania, które są do tego przeznaczone i nadzorowane przez ratowników. Unikaj dzikich plaż i nieznanych zbiorników wodnych, gdzie mogą występować silne prądy, wiry czy podwodne przeszkody.
  • Nigdy nie zostawiaj dzieci bez opieki nad wodą. Dzieci powinny być zawsze w zasięgu wzroku i ręki dorosłych. Nawet płytka woda może być niebezpieczna dla najmłodszych.
  • Podczas korzystania z łodzi, kajaków, rowerów wodnych i innych sprzętów pływających, zawsze zakładaj kamizelkę ratunkową. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci, bez względu na umiejętności pływackie.
  • Spożywanie alkoholu nad wodą znacząco zwiększa ryzyko wypadków. Alkohol obniża zdolność oceny sytuacji, koordynację oraz zdolność do utrzymania się na powierzchni wody. Pływanie po spożyciu alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne.
  • Przed wyjściem nad wodę sprawdź prognozę pogody. Unikaj pływania w czasie burzy, silnego wiatru lub dużych fal. Jeżeli pogoda się pogorszy, natychmiast opuść wodę.


Bezpieczeństwo nad wodą zależy od odpowiedzialnego zachowania i przestrzegania powyższych zasad. Pamiętaj, że woda jest żywiołem, który może być nieprzewidywalny i niebezpieczny. Dbając o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych możesz cieszyć się czasem spędzonym nad wodą bez obaw. Życzymy bezpiecznego i cudownego wypoczynku nad wodą.

Źródło: KPP Zduńska Wola