Najważniejsze wideo w lodzkie

"Bezpieczni w sieci" - debata z seniorami

270-210728
fot. KPP Opoczno

Dzięki uprzejmości Dyrektora Miejskiego Domu Kultury imienia Tadeusza Sygietyńskiego w Opocznie oraz członkom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Opocznie odbyła się debata dedykowana opoczyńskim seniorom. Tematem przewodnim spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo w sieci. Policjanci oraz przedstawiciele Banku PKO BP omówili, w jaki sposób należy się zachowywać, aby nie dać się oszukać.

Wydarzenie skierowane było do seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Opocznie. W tym ważnym ze społecznego punktu widzenia przedsięwzięciu, udział wzięła Maria Malczyk Dyrektor oddziału w PKO Bank Polski, mł. insp. Magdalena Kucharska Komendant Powiatowy Policji w Opocznie, Kierownik Rewiru Dzielnicowych, dzielnicowi, oficer prasowy opoczyńskiej policji. Głównym celem spotkania było zwiększenie świadomości na temat zagrożeń w sieci oraz sposobów ochrony przed cyberprzestępczością.

Oszustwa "na wnuczka", "na policjanta", "na pracownika socjalnego" i wiele innych znamy bardzo dobrze, ale wciąż nie brakuje osób, które w ten sposób tracą często oszczędności życia.

Opoczyńscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców zorganizowali spotkanie z seniorami.

Pierwsza część spotkania skupiła się na przedstawieniu dzielnicowych, którzy pełnią służbę na terenie Opoczna oraz powiatu opoczyńskiego. Seniorzy zostali także zachęceni do korzystania z aplikacji Moja Komenda, dzięki której w szybki sposób można uzyskać informację o dzielnicowym, obsługującym daną ulicę czy osiedle. Aplikacja Moja Komenda jest bezpłatna i można ją pobrać na każdego smartfona. Podczas spotkania zachęcono także do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Kolejna część spotkania dotyczyła przekazania informacji na temat metod działania oszustów. Tę część spotkania poprowadziły mł. insp. Magdalena Kucharska Komendant Powiatowy Policji w Opocznie i Maria Malczyk Dyrektor oddziału PKO Bank Polski w Opocznie. Informacje przekazane przez Panią Komendant, przede wszystkim miały na celu uświadomienie opocznianom, że ofiarami przestępstw zostają osoby z naszego otoczenia, często nasi sąsiedzi, znajomi czy członkowie rodziny. Dlatego tak ważne jest, aby o tych zagrożeniach rozmawiać. Omówione zostały różne metody działania oszustów, między innymi "na wnuczka", "na policjanta", "na domokrążcę" oraz zagrożenia płynące z nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu. Natomiast Dyrektor oddziału PKO PB w Opocznie omówiła metody i narzędzia wykorzystywane przez oszustów. Przedstawiła w jaki sposób oszuści pozyskują nasze dane.

Jak się okazuje, oszuści wykorzystują często wizerunek popularnych sieci sklepów kusząc fałszywymi bonami, nagrodami bądź voucherami. Oszuści często tworzą fałszywe strony internetowe. Ponadto należy unikać klikania w link przesłany w e-mailu przekierowujący na stronę instytucji (banku).

Zwrócono szczególną uwagę na odbierane połączeń od rzekomych doradców czy pracowników banków, ponieważ oszuści z łatwością zmieniają wyświetlaną nazwę nadawcy połączenia telefonicznego, wiadomości e-mail, SMS wykorzystując ogólnodostępne narzędzia do tzw. spoofingu.
Jak rozpoznać fałszywą wiadomość:

  • nazwa nadawcy nie zawsze koresponduje z adresem e-mail, z której została wysłana wiadomość.
  • cyberprzestępcy adresują wiadomość używając zwrotów ogólnych, np.: „Drogi kliencie"
  • wiadomości pochodzące od cyberprzestępców często nie zawierają polskich znaków lub są napisane „łamaną polszczyzną"
  • wiadomość typu phishing często próbuje wpłynąć na nasze emocje, np. wywołując panikę lub zaciekawienie.
  • cyberprzestępcom zależy na tym, abyś otworzył ważny załącznik, np. niezapłaconą fakturę lub mandat. W rzeczywistości może okazać się, że to plik, który instaluje złośliwe oprogramowanie na twoim dysku.


Seniorzy dzielili się własnymi doświadczeniami oraz zgłaszali uwagi i potrzeby w zakresie ich bezpieczeństwa.

Źródło: KPP Opoczno