Bezpiecznie na dwóch kółkach – konkurs dla młodzieży

269-171089
fot. KPP Zduńska Wola

Zduńskowolscy policjanci, spotkali się z uczestnikami konkursu motocyklowego podczas „Dnia motocykla" na terenie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Zduńskiej Woli. Nie zabrakło atrakcji dla uczestników i odwiedzających. Był również pokaz motocykli i rozmowy o bezpiecznym poruszaniu się jednośladem.

30 maja 2023 roku, po raz szósty, został zorganizowany konkurs dla uczniów klas 8 szkoły podstawowej oraz uczniów szkół średnich „Bezpiecznie i z głową na dwóch kołach". Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego, wzięli udział w wydarzeniu. Spotkali się z uczestnikami konkursu, przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy motocyklem, odpowiadali na pytania. Mówili również o konsekwencjach w przypadku lekceważenia przepisów ruchu drogowego. Przepisowa jazda, kultura wobec pozostałych uczestników ruchu drogowego oraz świadomość własnych umiejętności to jedne z warunków bezpiecznego dotarcia do celu. Policjanci mówili również o tym, by jadąc jednośladem, mieć na sobie elementy odblaskowe, które zwiększą szansę, że kierujący innymi pojazdami dostrzegą motocyklistę w porę. Jaskrawe ubrania, z elementami odblaskowymi, znacznie poprawiają bezpieczeństwo. Konkurs i rozmowy o bezpieczeństwie to nie wszystko. Część wydarzenia miała miejsce przed budynkiem szkoły. To tutaj swoje pojazdy prezentowali motocykliści ze Zduńskiej Woli, Sieradza i okolicznych miejscowości. Wśród nich, były również motocykle zduńskowolskich policjantów. To nowoczesne BMW R 1250 RT. Pojazdy zostały przystosowane do wymogów policji. Policyjna wersja tej maszyny jest jednoosobowa, a miejsce pasażera zajmuje zintegrowany z centralą radiową kufer. Jednoślady zasilane są dwucylindrowym bokserem o pojemności 1254 cm3. Silnik daje kierującemu do wykorzystania 136 koni mechanicznych. Cechą charakterystyczną motocykli są nowe barwy policyjne, które zostały wzbogacone o kolor żółty i wiele elementów odblaskowych. Motocykle wyposażone są w niebieskie i czerwone sygnały uprzywilejowania LED z przodu i z tyłu.

Policja przygotowana jest na tegoroczny sezon motocyklowy. Mundurowi pełnią służbę na jednośladach i będą reagować na niewłaściwe zachowania wszystkich kierowców.

To, czy bezpiecznie przejeździmy sezon, zależy głównie od nas samych. Trzeba włączyć zdrowy rozsądek, myśleć za innych i jak najlepiej zabezpieczyć się przed skutkami wypadku.

Źródło: KPP Zduńska Wola