Najważniejsze wideo w lodzkie

Bezpieczny Przejazd - wspólne działania ze Służbą Ochrony Kolei

265-209384
fot. KPP Wieruszów

Wieruszowscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Służby Ochrony Kolei prowadzą od godzin porannych wzmożone działania prewencyjne w ramach akcji "Bezpieczny Przejazd". Celem tych działań jest zapobieganie tragicznym wypadkom oraz edukowanie uczestników ruchu drogowego na temat właściwego zachowania w rejonach przejazdów kolejowych.

9 stycznia 2025 roku policjanci z Wieruszowa wraz funkcjonariuszami Służby Ochrony Kolei prowadzą patrole w rejonach przejazdów kolejowych. Mundurowi skupiają się przede wszystkim na prawidłowych zachowaniach kierowców i pieszych. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na respektowanie znaków stop, sygnalizacji świetlnej oraz zamkniętych półrogatek i rogatek. Podczas rozmów z kierowcami przypominane są zasady bezpiecznego przejeżdżania przez tory oraz konsekwencjach łamania przepisów. W przypadku stwierdzenia rażących naruszeń przepisów, takich jak wjazd na przejazd mimo czerwonego światła, funkcjonariusze mogą nałożyć mandaty karne, a w skrajnych przypadkach sprawa może trafić do sądu.

Zasady ostrożności podczas przejeżdżania przez przejazdy kolejowe:

Jeśli przed przejazdem znajduje się znak STOP, należy bezwzględnie się zatrzymać i upewnić, że nie nadjeżdża pociąg.
Czerwone, pulsujące światła oznaczają zakaz wjazdu na przejazd niezależnie od tego, czy rogatki są opuszczone.

Nigdy nie wolno omijać ani wjeżdżać na przejazd, jeśli rogatki są opuszczone lub w trakcie opuszczania-podnoszenia.

Przed wjazdem na przejazd kolejowy należy spojrzeć w obie strony, by upewnić się, że tory są wolne od nadjeżdżających pociągów.

Jeśli przejazd nie jest wyposażony w rogatki, trzeba zwolnić, rozejrzeć się i upewnić, że przejazd jest bezpieczny.

Na przejazdach kolejowych oraz bezpośrednio przed nimi obowiązuje zakaz wyprzedzania.

Nie wjeżdżaj na przejazd, jeśli po drugiej stronie nie ma wystarczająco dużo miejsca, by bezpiecznie opuścić torowisko.

W razie unieruchomienia pojazdu na torach, należy jak najszybciej opuścić pojazd i oddalić się na bezpieczną odległość, a następnie powiadomić służby ratunkowe.

Podczas przejeżdżania przez przejazd warto ograniczyć rozmowy i wyłączyć głośną muzykę, aby móc usłyszeć ewentualne sygnały dźwiękowe nadjeżdżającego pociągu.

Przypominamy, że każda nieostrożność na przejeździe kolejowym może prowadzić do tragedii. Przestrzeganie przepisów, rozwaga i uwaga to podstawowe zasady, które mogą uratować życie. 

Źródło: KPP Wieruszów