Najważniejsze wideo w lodzkie

Biblioteki szkolne z dofinansowaniem w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

1460x616__kopia

Aż 9 placówek oświatowych w Radomsku otrzyma dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Kuratorium Oświaty w Łodzi opublikowało listę szkół i placówek, które w 2025 r. otrzymają dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Pełna lista placówek znajduje się na stronie: https://www.kuratorium.lodz.pl/program-rzadowy/narodowy-program-rozwoju-czytelnictwa-lista-szkol-i-placowek-ktorym-w-roku-2025-zostanie-przyznane-dofinansowanie/

Uchwalony na lata 2021-2025 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 ma na celu poprawę stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

W ramach Priorytetu 3 NPRC 2.0, dziewięć radomszczańskich placówek otrzyma wsparcie finansowe. Są to:
- Publiczne Przedszkole nr 1 im. Jana Brzechwy (ul. Miła 13)
- Publiczne Przedszkole nr 3 (ul. Sierakowskiego 19)
- Publiczne Przedszkole nr 4 „Pod Zielonym Ludkiem" (ul. Kołłątaja 12)
- Publiczne Przedszkole nr 5 (ul. 11 listopada 33)
- Publiczne Przedszkole nr 9 im. Jasia i Małgosi (ul. Sokola 2)
- Publiczne Przedszkole nr 10 (ul. Armii Krajowej 13)
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Chrobrego– oddział przedszkolny (ul. Piastowska 17)
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mieszka I – oddział przedszkolny i biblioteka szkoła (ul. Dąbrowskiej 27)
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika – oddział przedszkolny i biblioteka szkoła (ul. Narutowicza 207)

Całkowita wartość projektów to 48 125,00 zł, a dofinansowanie wynosi 38 500,00 zł.

Pozyskane dofinansowanie przeznaczone będzie na zakup nowości wydawniczych: literatura dla dzieci w wieku przedszkolnym, bajki terapeutyczne, poezję, klasyczną literaturę dziecięcą i wszelką literaturę popularnonaukową, literaturę anglojęzyczną, literaturę fantastyczną, powieści przygodowe, lektury, opowiadania, komiksy, wiersze, literaturę młodzieżową czy książki tematyczne. Poza kupnem książek w wersji papierowej, planowany jest także zakup e-booków i audiobooków.

Ponadto w bibliotece szkolnej w PSP nr 3 wymienione zostanie oświetlenie i siedziska czytelnicze, a w bibliotece szkolnej w PSP nr 5 wymienione zostaną regały, a także zakupione zostaną meble do kącika czytelniczego, oznaczniki księgozbioru na półkach. Czytelnia wyposażona zostanie także w stanowisko komputerowe dla uczniów.

źródło: UM Radomsko