Dwa lata dłużej na wymianę "kopciuchów"

Dwa lata dłużej na wymianę "kopciuchów"

Właściciele najbardziej zanieczyszczających powietrze pieców grzewczych (tak zwanych "kopciuchów") mają o dwa lata więcej na obowiązkową wymianę tych urządzeń. Według nowych przepisów muszą to zrobić do 1 stycznia 2025 roku. Dłuższy czas na zmiany mają też użytkownicy kotłów grzewczych o niższych klasach oraz posiadacze kominków, które emitują zbyt dużo pyłu.

Nadal nie wolno ogrzewać domu paląc odpadami ani też używać w piecach paliwa najgorszej jakości. Jak czytamy w treści zmienionej tzw. uchwały antysmogowej Sejmiku Województwa Łódzkiego, kotły grzewcze klasy trzeciej i czwartej należy wymienić do 1 stycznia 2028 roku. Natomiast właściciele starych pieców i kominków (których używanie rozpoczęto przed majem 2018 roku) muszą do 1 stycznia 2025 roku je wymienić lub zmniejszyć emisję pyłu, do poziomu zgodnego z przepisami unijnymi.

Zgierzanie przychylni uchwale

W praktyce uchwała tworzy okres przejściowy dla wymieniających szkodliwe dla powietrza urządzenia. Samorząd województwa, zanim podjął uchwałę, pytał w tej sprawie o zdanie poszczególne gminy. Zgierz wyraził pozytywną opinię, biorąc pod uwagę doświadczenia lokalne.

- Są to oczekiwane społecznie zmiany - wyjaśnia Przemysław Staniszewski, Prezydent Miasta Zgierza. - Obawy w sprawie dotychczasowych terminów zgłaszane były przez mieszkańców do naszego urzędu. Mimo wydłużenia okresu przejściowego na wymianę "kopciuchów" pragnę zaznaczyć, że Gmina Miasto Zgierz dołoży wszelkich starań, by czas ten w jak najmniejszym stopniu wpływał na oczekiwany rezultat projektu, czyli poprawę jakości powietrza - mówi prezydent.

Wymień "kopciucha" - otrzymasz wsparcie
Pomóc w wymianie urządzeń grzewczych na ekologiczne może program "Czyste powietrze" (strona programu). Stwarza on możliwość dofinansowania wymiany urządzeń grzewczych na ekologiczne. Od 1 stycznia 2023 roku zmieniły się zasady programu i zwiększyła się wysokość dofinansowania (więcej informacji o nowych zasadach).

Punkt konsultacyjny programu
czynny jest w Urzędzie Miasta Zgierza (Plac Jana Pawła II nr 16 - pokój nr 12), we wtorki (w godzinach 12:00-17:00) i w środy (8:00-14:00). Wszelkie informacje w tej sprawie można uzyskać pod numerem telefonu: 42 714 32 33 (więcej informacji o punkcie).

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi ogłosił też konkurs, w którym osoby wymieniające "kopciuchy" mogą wygrać nagrody finansowe w wysokości 3000 zł (szczegółowe informacje o konkursie).

źródło: UM Zgierz