Najważniejsze wideo w lodzkie

Dwie mieszkanki powiatu opoczyńskiego padły ofiarami oszustów. Policja ostrzega i apeluje o czujność

ask_policja

W powiecie opoczyńskim odnotowano kolejne przestępstwo oszustwa przy użyciu kodu QR. Policja przypomina, że oszuści śledzą portale aukcyjne i odpowiadają na ukazujące się ogłoszenia często w przeciągu kilku chwil od publikacji ogłoszenia. Chcą dostać się do czyjegoś konta bankowego i ukraść pieniądze. Nieświadome ofiary tego procederu klikają w przesłane linki, podają swoje dane i zamiast otrzymać zapłatę za sprzedawane rzeczy, tracą pieniądze z konta bankowego!

Kody szybkiej odpowiedzi, znane jako QR to kwadratowe obrazy z szeregiem czarno-białych wzorów, które możemy często zobaczyć w Internecie, gazetach, broszurach czy na plakatach. Kody QR pozwalają na zapisanie dużej ilości danych na małej powierzchni. Zeskanowanie takiego znaku graficznego pozwala przejść bezpośrednio do strony internetowej czy aplikacji, co oszczędza nasz czas. Zamiast przesyłać linki, szukać informacji w wyszukiwarce lub przepisywać adres witryny, wystarczy skierować obiektyw urządzenia mobilnego na czarno-biały zestaw kwadratów i gotowe.

Tak właśnie została oszukana mieszkanka powiatu opoczyńskiego, która na jednym z portali aukcyjnych wystawiła do sprzedaży przedmiot. Skontaktował się z nią potencjalny kupujący, który wprowadził ją w błąd, iż jest zainteresowany zakupem oferowanego przedmiotu i przekazał informację, iż dla otrzymania płatności winna jest zeskanować kod QR.

- Niczego nieświadoma mieszkanka naszego powiatu, zeskanowała otrzymany kod. Następnie oszust w rozmowie telefonicznej poprosił 36-latkę o wygenerowanie kodów BLIK oraz zatwierdzenie operacji. Mieszkanka powiatu opoczyńskiego straciła z konta bankowego kilka tysięcy złotych - mówi st.asp. Sławomir Kochanowski. - Ofiarą oszustwa padła też 22-letnia mieszkanka powiatu opoczyńskiego, która straciła 7000 złotych. Na na jednym portali internetowych oszust zamieścił informację, że odsprzeda kupon biura podróży o wartości 12000 złotych. Mieszkanka naszego powiatu nie podejrzewała, że ma do czynienia z oszustwem i wykonała przelew na konto wskazane przez oszusta.