Najważniejsze wideo w lodzkie

Dzień Kolejarza i podsumowanie obchodów 90-lecia Karsznic

DSC_1067
fot. UM Zduńska Wola

Obchody Dnia Kolejarza oraz podsumowanie obchodów Jubileuszu 90-lecia osiedla Karsznice zaplanowano na sobotę, 25 listopada. Podczas uroczystości zostaną wręczone Medale "Zasłużony dla Miasta Zduńskiej Woli".

Na 25 listopada, zaplanowano w Karsznicach obchody Dnia Kolejarza. To data, w której wspominana jest patronka kolejarzy św. Katarzyna. Uroczystości rozpoczną się też od mszy w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 10.

Po mszy uczestnicy obchodów przemaszerują przed pomnik Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli na placu Zwycięstwa, gdzie o godz. 11.15 zaplanowano złożenie kwiatów.

Następnie uroczystości przeniosą się do filii Miejskiego Domu Kultury, gdzie od godz. 11.45 zaplanowano podsumowanie obchodów jubileuszu 90-lecia osiedla Karsznice.

Podczas spotkania zostaną wręczone Medale „Zasłużony dla Miasta Zduńskiej Woli" przyznane Czesławowi Boczkowi, Feliksie Madalińskiej i Marianowi Fijołkowi.

Czesław Boczek jest inicjatorem powstania Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Zduńskiej Woli Karsznicach, a także kustoszem w obiekcie, który jest obecnie filią Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Marian Fijołek to pomysłodawca i inicjator utworzenia w Karsznicach Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych oraz Izby Historii Taboru w Karsznicach.

Feliksa Madalińska to emerytowana nauczycielka przedszkola w Zduńskiej Woli Karsznicach. W kolejowym przedszkolu przepracowała 37 lat. Feliksa Madalińska to strażniczka karsznickiej historii, dbająca o zachowanie pamiątek dotyczących powstania osiedla, jak i magistrali kolejowej Śląsk – Porty.

Źródło: UM Zduńska Wola