Najważniejsze wideo w lodzkie

Dzień otwarty na cmentarzu żydowskim w Zduńskiej Woli

DSC_4707
fot. UM Zduńska Wola

Dzień otwarty cmentarza żydowskiego w Zduńskiej Woli, w którym upamiętnieni zostaną zduńskowolanie, który zginęli w czasie likwidacji getta, zaplanowano na 1 września. Oprowadzać po nekropolii będzie dr Kamila Klauzińska.

To będzie już 14. dzień otwarty cmentarza żydowskiego w Zduńskiej Woli. W tym roku odbędzie się w niedzielę, 1 września o godz. 16.

Upamiętnieni zostaną mieszkańcy miasta, którzy zostali brutalnie zamordowani w sierpniu 1942 roku, podczas likwidacji getta. Rocznica tych wydarzeń przypada między 24 a 26 sierpnia. Wtedy to w Zduńskiej Woli ludność żydowską spędzono na teren cmentarza, gdzie odbywały się selekcje. Ponad tysiąc osób spośród niemal 10 tys. zostało wybranych i wywiezionych do getta łódzkiego. Pozostali trafili do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, gdzie zostali natychmiast zabici.

Na cmentarzu w Zduńskiej Woli jest pomnik upamiętniający ofiary eksterminacji, zduńskowolan którzy zginęli podczas wydarzeń z 1942 roku bezpośrednio na cmentarzu. To mogiła około 200 osób.

Cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków. Istnieje od 1826 roku. Obecnie jest pod jurysdykcją Gminy Żydowskiej w Łodzi, a pozostaje pod opieką zduńskowolan.

Na cmentarzu w Zduńskiej Woli od 2001 roku prowadzone są prace badawcze. Kamila Klauzińska i prof. Daniel Wagner z Izraela przygotowali kompletny spis inwentaryzacyjny wszystkich macew znalezionych na terenie nekropolii. Stworzono także spis osób, które na tym cmentarzu pochowano. Udało się udokumentować 3505 macew lub ich fragmentów. W Zduńskiej Woli mogło być ich jednak nawet do 7,5 tys., bo tyle aktów zgonu zduńskowolskich żydów jest w archiwach.

Na ogrodzeniu cmentarza żydowskiego w Zduńskiej Woli zawieszona została tablica, która informuje o tym miejscu. Osoby odwiedzające nekropolię mogą przeczytać o tym, kiedy i z jakiego powodu powstała. Dowiedzą się także o tragicznych wydarzeniach, jakie rozegrały się w tym miejscu w czasie zagłady. Informacja jest napisana w języku polskim oraz angielskim. Tablica została zawieszona przy bramie cmentarnej od strony ulicy Kaczej.

Źródło: UM Zduńska Wola