wersja testowa serwisu

Dziś Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Samorządowcy oddali hołd tym, którzy stracili życie w II wojnie

Dziś Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Samorządowcy oddali hołd tym, którzy stracili życie w II wojnie
Powiat piotrkowski

Dziś, 12 lipca przypada Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej. Bohaterskie czyny jak udzielanie pomocy uciekinierom, osobom represjonowanym, partyzantom przypłacili własnym życiem. Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Bernardem Matyszewskim oddali dziś hołd pomordowanym w miejscach pamięci.

Jednym z nich jest pomnik w Pieńkach Karlińskich, gdzie spoczywają 52 osoby rozstrzelane przez nazistów. Wieńce złożyli tu wspólnie w imieniu mieszkańców Ziemi Piotrkowskiej Starosta, Przewodniczący Rady oraz Wójt Gminy Moszczenica Marceli Piekarek. Znicz pamięci zapalono także na wolborskim cmentarzu, gdzie upamiętniono ofiary mordu faszystów partyzantów, jak tych okolicznych mieszkańców, którzy w 1943 i 1944 roku za pomoc partyzantom rozstrzelani zostali w Pieńkach Karlińskich i w lesie pod Rakowem.

Z okazji Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej Stowarzyszenie Ziemi Łazowskiej zaprasza w najbliższą sobotę 17 lipca na I Łazowski Bieg Przełajowy i Rodzinny Rajd Rowerowy. Zapisy dla chętnych, pod numerem telefonu 605-488-688, prowadzone będą do 14 lipca. Patronat nad wydarzeniem, które odbędzie się w Łazach Dąbrowie objął Starosta Piotr Wojtysiak. 

Zobacz zdjęcia: