Egzamin ósmoklasisty 2022: Na polskim "Zemsta" i motyw przyjaźni. Uczniowie zadowoleni!

egzamin_8klas_sp13-0260
UM Bełchatów

Ósmoklasiści już mają za sobą pierwszy z trzech egzaminów kończących szkołę podstawową. Pierwsze wrażenia po wyjściu z sali? Przeważająca część zdających mówi, że egzamin był... łatwy. Wiemy też - choć jeszcze nieoficjalnie, bo Centralna Komisja Egzaminacyjna jeszcze nie opublikowała arkuszy (zrobi to po 13.00) - z jaką lekturą musieli się zmagać na tegorocznym egzaminie uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych. 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez uczniów, którzy opuścili już kilkadziesiąt minut temu sale egzaminacyjne wynika, że z lektur obowiązkowych w arkuszu CKE znalazła się "Zemsta" A. Fredry.  

- Sporo osób się spodziewało, że będzie właśnie ta lektura. Dobrze poszło - powiedział jeden z uczniów z SP nr 4 w Bełchatowie.

- Bardziej liczyłam na "Kamienie na szaniec", albo "Opowieść Wigilijną", ale ta "Zemsta" to i tak lepiej niż na przykład "Reduta Ordona" - zaznaczyła inna uczennica

Sporo słów zadowolenia popłynęło z kolei na tematy związane z napisanem wypracowania, rozprawki bądź opowiadania. Z relacji ósmoklasistów wynika, że jeden z tematów pracy miał poruszać motyw przyjaźni i dotyczyć tego, że z przyjacielem łatwiej pokonuje się trudności (rozprawka). Z kolei drugie literackie zadanie wymagało napisania opowiadania o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej lektury obowiązkowej. "Wspólna przygoda skłoniła cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury" - miał brzmieć drugi temat wypracowania na egzaminie ósmoklasisty 2022. Uczniowie dość jednogłośnie przyznają, że oba tematy wypracowań było przystępnei dawały spore pole do popisu. 

W Bełchatowie do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło ponad 743 uczniów. Tradycyjnie w pierwszym dniu młodzież pisze język polski, w następnych dniach zmierzy się z matematyką oraz językiem obcym.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Nie ma progu zdawalności, jednak jego wynik brany jest pod uwagę podczas rekrutacji do wybranej przez ucznia szkoły ponadpodstawowej. 

Jak podkreśla dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13, Urszula Dudek-Nitecka, uczniowie są dobrze przygotowani do swojego pierwszego, tak poważnego, egzaminu. 

- Uczniowie są lekko zdenerwowani, nie ma się co dziwić. Każdy egzamin przynosi takie emocje. Myślę, że najgorsza jest ta niepewność, loteria, co akurat będzie, jaki temat się trafi czy będzie rozprawka do napisania czy opowiadanie. Są zdeterminowani i myślę, że dobrze przygotowani. Mocno w nich wierzę – powiedziała Urszula Nitecka-Dudek, dyrektor SP nr 13.

Egzamin ósmoklasisty składa się z trzech części. Oprócz języka polskiego, uczniowie sprawdzą jeszcze swoją wiedzę z matematyki (w środę, 25 maja) oraz języka obcego nowożytnego (w czwartek, 26 maja). 

Jeśli chodzi o język obcych, uczniowie mogli wybrać jeden spośród: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, rosyjskiego lub ukraińskiego. Podobnie jak w latach poprzednich, największą popularnością wśród bełchatowskich ósmoklasistów cieszył się język angielski. Wyniki egzaminu poznamy 1 lipca.