Elektrownia Bełchatów: Czy produkcja prądu idzie zgodnie z planem? Ile bloków i z jaką mocą pracuje?

Elektrownia Bełchatów: Czy produkcja prądu idzie zgodnie z planem? Ile bloków pracuje w energetycznym gigancie?
PGE GiEK. S.A

W czwartek jedna z radiowych, ogólnopolskich stacji podała informacje o kłopotach w polskich elektrowniach. Chodzi o przerwę w pracy bloków energetycznych między innymi w Opolu, Turowie, Kozienicach czy Bełchatowie. Zdaniem dziennikarzy RMF fm za sytuację są odpowiedzialne braki w dostawie węgla lub złej jakości surowca. Pracownicy spółki PGE GiEK, do której należą największe polskie elektrownie pytani o te problemy nie kryją zaskoczenia... 

NIe ukrywajmy, że w dobie tak afrykańskich upałów temat ewentualnego black outu, to temat jak najbardziej na czasie. Ogromne zapotrzebowanie na energię elektryczną może wpływać na stabilność systemu. Tym bardziej informacja o tym, że największe polskie elektrownie mają kłopot z płynną produkcję energii mogła wywołać pewną nerwowość. 

- Swoje bloki czasowo wyłączyły dzisiaj elektrownie w Opolu, Połańcu, Kozienicach, Bełchatowie, Turowie, Jaworznie i Dolnej Odrze - czytamy w RMF fm. - Powodów tych dzisiejszych, nieplanowanych wyłączeń bloków w elektrowniach jest kilka. Jednym z nich jest brak węgla lub węgiel złej jakości - to spowodowało wyłączenie zakładu w Jaworznie.Dodatkowo wiele elektrowni jest chłodzonych wodą, a jeśli w rzekach - z powodu upałów - wody jest mało, elektrownie są wyłączane - dodają dziennikarze stacji.

Informacja, która pojawiła się na ogólnopolskiej antenie zelektryzowała wiele osób. Natychmiast pojawiły się pytania o stabilność polskiego systemu elektorenergetycznego i przede wszytskim o to, czy nie zabraknie prądu. W południe głos w sprawie zabrała spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne, która jest operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce i której celem jest zapewnienie niezawodnego, bezpiecznego i ekonomicznego działania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. 

Wklej tutaj kod osadzenia...

Zapytaliśmy więc w PGE GiEK, do której należąnajwiększe polskie elektrownie, o to co dzieje się w tej największej opalanej węglem brunatnym. W Elektrowni Bełchatów nie dzieje się nic niepokojącego. Pracuje 11 z 12 bloków energetycznych. 

- Jeden z nich jest w planowanym remoncie, który ma na celu utrzymanie jego bezawaryjności w przyszłości - wyjaśnia Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK S.A. Okresowo w nocy, kiedy jest mniejsze zapotrzebowanie na energię w systemie energetycznym moc niektórych bloków w bełchatowskiej elektrowni może nieznacznie być obniżana, jednak zawsze odbywa się to w uzgodnieniu z operatorem systemu przesyłowego, czy PSE - dodaje rzeczniczka.

Warto w tym miejscu dodać, że bełchatowska elektrownia jest jednostka centralnie dysponowaną, co oznacza , że pracuje z taką mocą, jaką zleci jej PSE, jako operator systemu przesyłowego.

- W każdym momencie, kiedy operator wyda dyspozycję, by moc wytwórczą bełchatowskiej elektrowni zwiększyć tak się dzieje, działa to również w drugą stronę, przy zmniejszaniu zapotrzebowania na prąd - podsumowuje Sandra Apanasionek.