Jan Łaski dumnie siedzi na ławeczce i spogląda na miasto! Uroczyste odsłonięcie pomnika uświetniło obchody 600-lecia

Jan Łaski dumnie siedzi na ławeczce i spogląda na miasto! Uroczyste odsłonięcie pomnika uświetniło obchodów 600-lecia
Łódzki Urząd Wojewódzki

​Jan Łaski już dumnie siedzi na ławeczce i spogląda na miasto. Odsłonięcie pomnika Kanclerza Wielkiego Koronnego, prymasa Polski było jednym z najważniejszych elementów obchodów 600-lecia nadania Łaskowi praw miejskich. W niedzielnych uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy z wojewodą łódzkim Tobiasze Bocheńskim na czele, metropolita łódzki Grzegorz Ryś i mieszkańcy. 

Miejsce ustawienia brązowego pomnika absolutnie nie jest przypadkowe, to właśnie Jan Łaski był fundatorem łaskiej kolegiaty i naturalnym miejscem usytuowania posągu był właśnie plac przed świątynią. Pomnik pod czujnym okiem swojego twórcy dr. hab. Karola Badyna – polskiego rzeźbiarza, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie przyjechał do Łasku już kilka dni temu, ale to właśnie 25 września dokonano uroczystego odsłonięcia.

Dodajmy przy tym, że "Ławeczka z Janem Łaskim" została wybrana w drodze konkursu, jaki samorząd miasta ogłosił jeszcze w 2021 roku. Swoje propozycje łącznie nadesłało dziesięciu twórców, wybrano trzy finałowe projekty i ostatecznie w marcu wybrano ten najlepszy, właśnie autorstwa Karola Badyna. 

Pomnik ma formę ławeczki, na której siedzi główny bohater - Jan Łaski, ale co ważne do Prymasa może się przysiąść każdy kto ma na to ochotę! Ławeczka, jak założono, pozwoli na to, by usiadły na niej dwie osoby. Sam artysta tak opisał wykreowaną przez siebie ideę:

Dla podkreślenia podwójnej roli Jana Łaskiego jako kanclerza królewskiego oraz prymasa Polski „Ławeczka z Janem Łaskim" została podzielona na kilka odrębnych części. To rozwiązanie plastyczne pozwala także na wyraźne ukazanie atrybutów, które wiążą się z tymi odrębnymi funkcjami. Kanclerz koronny jest ukazany razem z kodeksem aktów prawnych „Statutem Łaskiego", natomiast insygnia arcybiskupie są ukazane w postaci infuły z herbami Korab oraz pastorałem.

Wskazana lokalizacja pomnika „Ławeczka z Janem Łaskim" w naturalny sposób wymusza umieszczenie frontu pomnika po skosie w stosunku do dwóch kierunków ciągów pieszych. Kierunek głowy Jana Łaskiego jest wyraźnie zwrócony w stronę Kolegiaty. To rozwiązanie kompozycyjne łączy jednocześnie wymogi najbliższego otoczenia pomnika jak i tego istotnego - dalszego otoczenia, jakim jest perspektywa Kolegiaty.

„Ławeczka z Janem Łaskim" posiada miejsca do siedzenia i pewną atrakcję związaną z faktem, że osoby stykające się z rzeźbą Jana Łaskiego mogą dzierżyć na chwilę pastorał - symbol biskupiej władzy pasterskiej.

Rozwiązanie plastyczne „Ławeczki z Janem Łaskim" rezygnujące z oparcia ławki stwarza wiele dodatkowych możliwości prezentacji pomnika z różnych stron, nie wspominając już o możliwości trzymania w ręku pastorału.