Lada dzień ruszą prace na ul. Fabianiego. Wykonawca ustawił już tymczasowe oznakowanie.
Przypomnijmy, w pierwszej kolejności zostaną przeprowadzone badania archeologiczne na całej szerokości pasa drogowego. Należy spodziewać się utrudnień w ruchu.
- Przebudowa ul. Fabianiego to dla nas bardzo ważne zadanie. Ulica ta znajduje się w obszarze rewitalizacji i zależy nam na tym, aby współgrała z centrum miasta, żeby była nowoczesna z zachowaniem istniejącej tu zieleni – wyjaśniał podczas spotkania z mediami prezydent.
Inwestycja zostanie przeprowadzona w ramach projektu „Modernizacja dróg gminnych na terenie Miasta Radomska" i obejmie odcinek od ul. Wyszyńskiego do Przedborskiej. Całkowity koszt przebudowy ul. Fabianiego to 2 015 923,67 zł brutto.
Jak zmieni się ul. Fabianiego?
• dzięki budowie nowej jezdni i chodników jazda samochodem i poruszanie się po chodnikach będzie bezpieczniejsze i wygodniejsze,
• powstaną nowe zjazdy i zatoki postojowe,
• nowa kanalizacja deszczowa,
• wykonane zostanie nowe, dobrze oświetlone przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu z ul. Rolną,
• nasadzenia zieleni – stare drzewa pozostaną na swoim miejscu i zyskają nowe sąsiedztwo w postaci szpalerów młodych drzewek (klonów), które wzbogacą okolicę wraz z nowymi krzewami (berberysy, derenie) i trawami.
Ze względu na bogatą historię Radomska, przed rozpoczęciem prac budowlanych przeprowadzone zostaną prace archeologiczne.
- Prace archeologiczne będą prowadzone na całej szerokości pasa drogowego, dlatego wiąże się to z dużymi utrudnieniami w ruchu. Będą jednak prowadzone etapowo, aby te utrudnienia były jak najmniej uciążliwe. Należy pamiętać, że jeśli chodzi o pracę archeologów terminy są bardzo orientacyjne. Wszystko zależy na jakie znaleziska natrafią – podkreśla wiceprezydent Monika Andrysiak, dodając, że zakładany czas prac archeologicznych to 1,5 – 2 miesiące.
Wykonawca prac Grzegorz Piwnik zaznaczył, że przebudowa ul. Fabianiego nie jest prostym zadaniem, ponieważ mamy tu do czynienia z terenem zurbanizowanym, są wspólnoty mieszkaniowe, wiele drzew, a wcześniej prace archeologów. - Mamy jednak pełne przekonanie, że jeżeli tylko procedury związane z badaniami archeologicznymi zostaną zakończone, przebudowa ruszy pełną parą i uda nam się sprawnie wykonać to zadanie - mówił.
W przyszłości miasto planuje również remont odcinka od ul. Piastowskiej do ul. Wyszyńskiego – projekt już jest gotowy.