Najważniejsze wideo w lodzkie

Kobieta chciała pomnożyć swój majątek, a go straciła. Zaufała złej osobie

haker_przestepca
fot. pixabay

Do jednostek Policji trafiają zgłoszenia, dotyczące zdarzeń związanych z wirtualną rzeczywistością, stanowiącą integralną część życia współczesnego człowieka. Chęć pomnożenia oszczędności, czy chęć pomocy najbliższym to najczęstsze wabiki jakie wykorzystują oszuści. Pamiętajmy możemy się zabezpieczyć przed oszustwem.

Przestrogą niech będzie oszustwo jakiego dokonano na mieszkance powiatu zgierskiego, kobieta chcąc pomnożyć swoje oszczędności życia zaufała mężczyźnie, który zaoferował jej inwestycje w złoto i ropę. Mężczyzna przedstawił się jako analityk finansowy platformy handlowej. Kobieta uwierzyła w możliwość zarobku. Przestrzegamy przed takimi działaniami, należy sprawdzić wiarygodność platformy handlowej lub skonsultować tę decyzję z najbliższymi.

Kolejną formą jaką wykorzystują oszuści jest wysyłanie linków do stron łudząco podobnych do prawdziwych, z tą jednak różnicą, że poprzez zalogowanie się do tej strony podajemy swoje dane do logowania w bankowości elektronicznej lub udostępniamy dostęp do naszych social mediów. Kolejnym poszkodowanym jest mężczyzna, który za pośrednictwem internetu wystawił meble na sprzedaż. Na email otrzymał link, jak się okazało fałszywy do zalogowania się w celu sfinalizowania transakcji. Następnie odbył rozmowę telefoniczną z fałszywą konsultantką banku, która instruowała mężczyznę co powinien robić, a on postępował zgodnie z jej instrukcją. Niestety te instrukcje spowodowały straty finansowe na jego koncie. Ta forma oszustwa jest najczęściej wykorzystywana przez przestępców. Oszuści doskonalą swoje rzemiosło, choć czasami podejmują ryzyko oszustwa na inwestycję w papiery wartościowe.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w przypadku transakcji finansowych. Przede wszystkim pod żadnym pozorem, nie instalujmy na naszych urządzeniach aplikacji czy też oprogramowania, które pozwalają na zdalną obsługę. Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania upewnijmy się, czy faktycznie dzwoniący jest tą osobą a podana platforma w ogóle istnieje.

Źródło: KPP Zgierz