wersja testowa serwisu

Kolejny etap znoszenia obostrzeń związanych z koronawirusem. Kiedy i co się zmieni?

729x308

Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego, otwarte zostaną także kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa Premiera Mateusza Morawieckiego, Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, podczas której przedstawiono szczegóły kolejnego etapu znoszenia obostrzeń związanych z koronawirusem.

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził ostatnie doniesienia medialne. Od soboty, 30 maja zniesiony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej, jeżeli zachowany jest dystans społeczny.

- Od 30 maja zmieniamy zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa. Jeśli będzie możliwe zachowanie dystansu, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe - z wyjątkami. W sklepie, środkach komunikacji, kościołach czy kinach maseczki będą obowiązkowe - powiedział Prezes Rady Ministrów.

W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób. Podobne ograniczenia przestrzenne przestają obowiązywać w gastronomii. Nie będą obowiązywały limity w kościołach, obowiązuje jednak dystans społeczny, a jeśli nie da się go zachować - maseczki.

Od soboty, 30 maja możliwe będą także zgromadzenia do 150 osób. Podobnie obowiązuje zakrywanie nosa i ust lub dystans społeczny. Decyzje o zgodzie na zgromadzenie będą podejmowane jednak w oparciu o stan epidemiologiczny. Od 6 czerwca będą mogły być otwarte, z obowiązkiem spełniania wymogów sanitarnych, instytucje kultury, kina, teatry czy też obiekty rekreacyjne: kluby fitness, siłownie. Wyłączone z tego są dyskoteki.

- Od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii pod 3. warunkami: to nie jest obowiązek - to możliwość; wypełniamy pojemność widowni do 50% tak, by kontakt był rozluźniony oraz nosimy maseczki - powiedział Wicepremier, Piotr Gliński. - W związku z tym że zgromadzenia do 150 osób są możliwe od 30 maja - koncerty plenerowe mogą być od tego momentu organizowane. Kultura jest bardzo ważna - dziękuję polskim artystom, którzy przeszli do sieci, gdy nie mogli działać na żywo.

Od 6 czerwca będzie dopuszczalna organizacja wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób. Tutaj również obowiązywać będą wymagania sanitarne.

- Po części możemy poluzować ograniczenia. Jak najszybciej będziemy też przywracali normalne funkcje szpitalom, które przyjmowały chorych na koronawirusa. To jednak nie oznacza końca epidemii, że ona zniknęła. Ona jest. Mogą pojawiać się ogniska - dlaczego wciąż obowiązuje dystans społeczny, a jeśli nie będzie możliwy - obowiązuje maseczka - podsumował Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski.