wersja testowa serwisu

Kompletnie pijany kierowca zatrzymany dzięki reakcji świadków. Już wcześniej stracił prawo jazdy za alkohol

pijany-kierowca---butelka-auto-kluczyk

Czujność i właściwa postawa, którą wykazał się mieszkaniec Łodzi, doprowadziła do ujęcia pijanego kierowcy. 26 – latek miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie oraz sądowy zakaz kierowania pojazdami. Grożą mu surowe konsekwencje, łącznie z karą do 5 lat pozbawienia wolności.

1 sierpnia 2020 roku, około godziny 19:00 oficer dyżurny zduńskowolskiej komendy otrzymał zgłoszenie o obywatelskim ujęciu nietrzeźwego kierującego samochodem marki Ford Focus. Do sytuacji doszło na parkingu przy jednym ze sklepów samoobsługowych na osiedlu Karsznice.

- Patrol policji zastał wspomniany pojazd oraz zgłaszającego, który przekazał im nietrzeźwego kierowcę. Funkcjonariusze dowiedzieli się od osoby, która dokonała ujęcia, że uwagę jego i obecnej z nim na miejscu partnerki przykuło zachowanie kierującego Fordem, który nagle z impetem wjechał na wysoki krawężnik parkingu, co spowodowało, że jego pojazd zawisł na nim. Następnie próbował cofnąć, lecz jego samochód nadal był oparty karoserią o krawężnik, co uniemożliwiło mu odjechanie - relacjonują policjanci.

Zgłaszający podszedł do niego i gdy wyczuł od 26 – latka, mieszkańca powiatu łęczyckiego silną woń alkoholu z ust, natychmiast wyłączył silnik w jego pojeździe i zabrał kluczyki od niego. Partnerka zgłaszającego, który pozostał przy kierującym Fordem wezwała patrol policji.

Mundurowi przeprowadzili badanie trzeźwości kierującego, które wykazało w jego organizmie ponad 3 promile alkoholu. Dodatkowo okazało się, że nieodpowiedzialny kierowca już wcześniej stracił prawo jazdy za „jazdę na podwójnym gazie" i posiada sądowy zakaz kierowania pojazdami. Teraz musi się liczyć z wysokimi konsekwencjami swojego zachowania. Grozi mu wysoka grzywna oraz kara pozbawienia wolności do 5 lat.

- Dzięki zdecydowanemu działaniu przypadkowego świadka, być może nie doszło do tragedii na drodze. Reagujmy na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego i dbajmy o wspólne bezpieczeństwo. Dzwoniąc pod numer 112, nawet anonimowo, powiadamiamy najbliższą jednostkę policji o niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą każdy sygnał! - dodają policjanci. - Przypominamy, ze każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.