Konferencja naukowa „Pandemia COVID-19 i problem uchodźców wojennych - nowe wyzwania w ujęciu systemowym”

0konferencjaaaaTCZ5
fot. Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim

W piątek, 13 maja 2022 roku, w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim, odbyła się konferencja naukowa zatytułowana „Pandemia COVID-19 i problem uchodźców wojennych - nowe wyzwania w ujęciu systemowym". Organizatorem konferencji było Tomaszowskie Centrum Zdrowia, a sponsorem PZU.

Dr n. med. Wiesław Chudzik – Prezes TCZ, powitał zaproszonych na konferencję gości, wśród których byli miedzy innymi: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Michał Czechowicz – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego odpowiedzialny za TCZ, Leon Karwat – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu, Krzysztof Kuchta – Przewodniczący Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego, uczniowie klas policyjnej i z rozszerzoną pierwszą pomocą z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim. Powitał także obecne na Sali pielęgniarki i położne, których międzynarodowe święto obchodzone było poprzedniego dnia, czyli 12 maja.

Szczególne podziękowania za doskonałą pracę wręczyli pielęgniarkom: Mariusz Węgrzynowski, Michał Czechowicz i Leon Karwat.

„Szanowne Panie, to jest bardzo dobry moment, żeby pogratulować tych wyróżnień, ale przede wszystkim podziękować Wam za tą pracę, tak jak tutaj jedna z pań powiedziała, 42 lata w naszym, tomaszowskim szpitalu. Poświęcenie, wyjątkowy trud, jesteście na pierwszej linii w służbie drugiemu człowiekowi. Bez Was, jak wcześniej mówił pan Prezes, nie byłoby szpitala. To jest niemożliwe, żeby ta instytucja funkcjonowała bez pań pielęgniarek, bez pań położnych, bez tego białego personelu. Macie wyjątkową, wspaniałą misję życiową. Oczywiście czasami jesteście zmęczone, nawet można powiedzieć nie czasami, bo jednak te dyżury są wymagające, trwające wiele godzin, i to bez wzglądu na sytuacje, często święta, soboty, niedziele, gdzie chciałybyście pewne rzeczy ułożyć w swoich rodzinach, ale jesteście, przychodzicie do pracy i służycie drugiemu człowiekowi. To na pewno nie będzie Wam nigdy zapomniane, ale myślę że wewnętrznie czujecie, jak jesteście bardzo ważne. W różnych sytuacjach zdrowotnych, ale czasami Wasza obecność daje nadzieję tym chorym, do których rodzina czy znajomi nie przychodzą. Wasz uśmiech, Wasze dotknięcie ręki to jest coś wyjątkowego, z czym spotykają się wszyscy. 

My nie słyszymy uwag co do waszej pracy. Słyszymy o tym, że jesteście zdeterminowane, żeby pomagać drugiemu człowiekowi i chcecie robić to jak najlepiej, pomimo tego, że też macie swoje problemy, swoje trudne sytuacje, które się pojawiają w życiu każdego człowieka. Za to co robicie, za to działanie chcę Wam bardzo serdecznie podziękować i to nie tylko w swoim imieniu, ale również tych wszystkich, którzy podejmują decyzje związane z tomaszowskim szpitalem. Jako Zarząd Powiatu, jako Rada Powiatu Tomaszowskiego staramy się, żeby pozyskiwać jak najwięcej środków zewnętrznych na działalność szpitala. Oczywiście to zapotrzebowanie jest bardzo duże, natomiast wierzcie, że chcemy, żeby ta Wasza praca była na takim wyjątkowym poziomie i może nie mamy takiego kontaktu dość często bezpośredniego, ale my tą pracę obserwujemy. Pan Michał Czechowicz, pan Prezes, każdego praktycznie dnia, tygodnia mówią o tych Waszych problemach, o tych sytuacjach, które trzeba byłoby zmienić, poprawić. Będziemy się starali naprawdę, jak to jest tylko możliwe, żeby praca w naszym szpitalu przynosiła też uśmiech, zadowolenie, żebyście czuły satysfakcję z wykonywanej pracy i wierzcie mi, że my oceniamy to wzorcowo.

Bardzo serdecznie dziękuję za to co robicie każdego dnia. Bardzo proszę o przekazanie takich podziękować tym koleżankom, które dziś nie są obecne, a które również z Wami współpracują. To jest wielki trud, przede wszystkim misja życiowa. Pomimo takich sytuacji, które się pojawiają, że czasami już się nie chce, że mówicie, trudno, rezygnuję z tej pracy, jest zbyt ciężko, ale jednak zostajecie na miejscu i nie macie sumienia, żeby temu drugiemu człowiekowi nie podać pomocnej dłoni.

Bardzo serdecznie dziękuję, życzę Wam dużo, dużo zdrowia, wytrwałości, wzajemnej życzliwości i serdeczności, tego wszystkiego co dzisiaj wszyscy potrzebujemy. I chciałbym, żebyśmy w kolejnych miesiącach, tygodniach, kiedy będziemy się spotykać, mogli sobie powiedzieć, że rzeczywiście to wszystko co się dzieje w szpitalu zmienia się na lepsze. Jeszcze raz wszystkiego dobrego. Szczęść Boże." – do pielęgniarek powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

Wiesław Chudzik podziękował i zapewnił, ze pracownicy TCZ-u będą dokładać wszelkich starań, aby Tomaszowskie Centrum Zdrowia należało do najlepszych placówek służby zdrowia na terenie województwa i kraju. Podziękował Mariuszowi Węgrzynowskiemu za pomoc w pozyskiwaniu środków finansowych na działalność szpitala.

Po uroczysty wręczeniu wyróżnień pielęgniarkom zaproszeni prelegenci omówili tematy związane z pandemią i uchodźcami wojennymi z Ukrainy.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim