To z łęczyckiego zamku wyruszyła idea, która dziś łączy światowe autorytety naukowe. Nagroda im. Benedykta Polaka znów przypomniała, jak ważna w historii odkryć jest polska perspektywa.
Łęczyca obecna w sercu naukowej galiW sobotę, 28 czerwca, podczas uroczystej gali na Uniwersytecie Warszawskim, wręczono Nagrody im. Benedykta Polaka – prestiżowe wyróżnienia dla badaczy eksplorujących świat w duchu międzykulturowego dialogu. Wydarzenie to ma szczególne znaczenie dla Łęczycy – to właśnie tu, w 2014 roku, na zamku królewskim, podpisano porozumienie o ustanowieniu nagrody. Od tamtej pory Łęczyca jest jednym z głównych partnerów organizacyjnych przedsięwzięcia.
Miasto podczas tegorocznej ceremonii reprezentowali: burmistrz Paweł Kulesza, sekretarz miasta Elżbieta Wencel, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Jeleńska oraz radna Agata Szkop.
Nagroda, która łączy naukę i historięNagroda im. Benedykta Polaka ma na celu popularyzację polskich osiągnięć w eksploracji i nauce, nawiązując do postaci franciszkanina, który w XIII wieku uczestniczył w jednej z pierwszych europejskich wypraw do Azji. Inicjatywa, której sercem jest Łęczyca, promuje także współpracę międzynarodową – co roku nagradzani są zarówno polscy, jak i zagraniczni badacze.
Wyróżnieni w 2025 rokuTegorocznymi laureatami zostali:
Od pierwszej edycji Nagrody im. Benedykta Polaka, Łęczyca aktywnie wspiera i współtworzy to wyjątkowe wydarzenie o wymiarze międzynarodowym. Dzięki temu niewielkie miasto w centralnej Polsce ma realny wpływ na promocję polskiej nauki i dialogu międzykulturowego na światową skalę. Uroczystość w Warszawie odbyła się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
źródło: UM Łęczyca