Dyskutowano o bezpieczeństwie w lasach. W spotkaniu wzięli udział min.: leśnicy, policjanci, pogranicznicy

osada
Leśna Osada Edukacyjna w Kole - Leśny Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt

W miniony poniedziałek, 20 marca funkcjonariusze z kilku służb mundurowych, których działalność jest pośrednio lub bezpośrednio związana z pracą na terenach leśnych spotkali się by omówić zakres swoich zawodowych obowiązków. Z gościnności Leśnej Osady na terenie powiatu piotrkowskiego skorzystali przedstawiciele Policji, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, Nadleśnictwa Piotrków, Posterunku Straży Leśnej w Piotrkowie Trybunalskim, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, Państwowej Straży Rybackiej oraz Państwowej Straży Łowieckiej.

Spotkanie odbyło się w ramach zacieśnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa osób przebywających na terenach leśnych oraz obszarach kolejowych.

W trakcie spotkania omówiono zdarzenia zaistniałe na obszarach leśnych oraz szlakach kolejowych w województwie łódzkim. Na naradzie służb aktywnie promowano Krajowa Mapę Zagrożeń i Bezpieczeństwa. Zaprezentowano wszystkim uczestnikom spotkania sposób nanoszenie zdarzeń na KMZB. 

- Funkcjonariusze Wydziału Prewencji KWP w Łodzi przeprowadzili szkolenie z zakresu rejestracji zdarzeń oraz istotnych zmian w Kodeksie Wykroczeń. Przeanalizowano szkodnictwo leśne w 2022 roku oraz problematykę zwalczania szkodnictwa, w tym kradzieży stroiszu jodłowego. Przedstawiciel Straży Leśnej przedstawił prezentację dotyczącą dokumentacji potwierdzającej legalność przewożonego drewna, problematykę kontroli wywozu drewna z lasu oraz obowiązujące w Lasach Państwowych dokumenty obrotu drewnem. Policjant z Oddziału Prewencji Policji w Łodzi omówił prowadzenie działań pościgowych i poszukiwawczych na terenach otwartych w tym leśnych, jak również zaprezentowali wykorzystywany sprzęt - informuje Ewelina Mazur z policji.

Z kolei funkcjonariusz SOK w Łodzi przedstawił analizę stanu bezpieczeństwa na obszarach kolejowych województwa łódzkiego za 2022 rok. Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Łowieckiej w Łodzi zaprezentował sposoby zwalczania kłusownictwa oraz omówił współpracę z innymi podmiotami w zakresie wspólnych służb ukierunkowanych na przeciwdziałanie procederowi kłusownictwa.

- Powyższe szkolenie pozwoliło wypracować wspólny zakres działań na terenach otwartych, w tym obszarach leśnych i kolejowych. Przeanalizowana problematyka, wymiana doświadczeń oraz zebrane informacje pozwolą na skuteczniejsze prowadzenie działań na terenach leśnych, w tym poszukiwań osób zaginionych, zwalczania szkodnictwa leśnego, kradzieży infrastruktury z obszarów kolejowych, jak również eliminowania procederu kłusownictwa i nielegalnego połowu ryb - podsumowuje asp. Ewelina Mazur.