To tutaj, wśród malowniczych pól i alei starych drzew, kręcono sceny do kultowego serialu Rodzina Połanieckich na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza. Modrzewiowy dwór w Łękach Kościelnych w powiecie kutnowskim nie tylko zachwycił filmowców swoją urodą – od lat urzeka również historyków, architektów i wszystkich, którzy tu trafiają. To jedno z najcenniejszych i najbardziej urokliwych miejsc w województwie łódzkim – miejsce z duszą i niezwykłą historią. Drewniany dworek w Łękach Kościelnych jest jednym z nielicznych, który przetrwał blisko 300 lat, a na dodatek jest niezwykle ciekawie położony.
Dworek w Łękach Kościelnych wybudowany został w II poł. XVIII w. lub, jak podają inne źródła, już w końcu XVII w. przez nieznanego fundatora. Usytuowany jest on w obszernym parku z I poł. XIX w., na kopcu otoczonym fosą. Sam kopiec jest starszy od budynku. W wyniku przeprowadzonych tam badań ustalono, że powstał on na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych. Przypuszcza się, że jest to kolejny dwór powstały w tym miejscu. Pierwszy prawdopodobnie w XVI w. wybudowała rodzin Łąckich-Łęckich.
Obecny dworek to parterowy z poddaszem, drewniany modrzewiowy budynek. Posiada drewniany ganek zwieńczony trójkątnym szczytem. Nakryty jest gontem.
Charakterystyczne są dwa ganki – frontowy i tylny, oba wsparte na czterech słupach. Zabytek otoczony jest pięknym, zadbanym parkiem.
Otaczający dwór park o powierzchni około 3 hektarów pochodzi z początku XIX wieku. Na terenie parku znajduje się figurka Matki Boskiej, której szata została przestrzelona podczas II wojny światowej przez niemieckiego żołnierza – według lokalnej legendy, żołnierz ten zginął w pierwszej bitwie po wyjeździe na front.
Urok i autentyczność dworu w Łękach Kościelnych przyciągnęły twórców filmowych. Najbardziej znanym dziełem, w którym dwór „zagrał", jest serial „Rodzina Połanieckich" z 1978 roku, oparty na powieści Henryka Sienkiewicza. W serialu dwór pełnił rolę majątku Krzemień, gdzie rozgrywały się kluczowe sceny między Marynią a Stachem Połanieckim. Ponadto, dwór pojawił się w filmach „Romans z intruzem" (1984) oraz „Historia kina w Popielawach" (1998).
Dwór w Łękach Kościelnych został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa łódzkiego w czerwcu 1967 roku. Park otaczający dwór również znajduje się w rejestrze zabytków.
Po II wojnie światowej dwór był użytkowany przez Państwową Stadninę Koni w Walewicach, pełniąc funkcje biurowe. Dzięki temu uniknął dewastacji i zachował swój historyczny charakter. W latach 60. XX wieku przeszedł gruntowną renowację. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych.
Niestety, upływ czasu nie oszczędził wszystkich elementów zabytku. Szczególnie gontowy dach dworku wymaga remontu. Aby ratować tę unikalną konstrukcję, właściciel uzyskał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w wysokości ponad 130 tysięcy złotych. To ważne wsparcie, ale koszt kompleksowej renowacji dachu będzie znacznie wyższy, a całość prac wymagać będzie dodatkowych nakładów finansowych. Dzięki tej inwestycji dwór ma szansę zachować swój autentyczny charakter na kolejne dekady.
- Dwór w Łękach Kościelnych to nie tylko zabytek, ale żywa historia regionu. Jesteśmy dumni, że możemy dbać o to wyjątkowe miejsce. Naszym celem jest zachowanie autentycznego charakteru dworu i jego otoczenia dla przyszłych pokoleń – mówi Rafał Szubski, kierownik gospodarstwa Łękpol, do którego należy dwór.
Dwór w Łękach Kościelnych to wyjątkowy przykład polskiej architektury drewnianej, który przetrwał wieki, zachowując swój niepowtarzalny urok. Jego historia, architektura i filmowe epizody czynią go miejscem wartym odwiedzenia i poznania.
Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego