Malowanie kościoła w Wieleninie już ukończone. Remont kosztował 190 tysięcy złotych

D34A8716
fot. UM Uniejów

Zakończyły się prace malarskie w kościele parafialnym pw. Św. Jakuba i Doroty w Wieleninie. Trwający kilka miesięcy remont możliwy był dzięki ogromnemu wsparciu sponsorów, którzy przeznaczyli na ten cel 150 tys. zł.

Prace rozpoczęły się w październiku 2021 r., a ich realizacji podjął się Zakład Konserwacji Zabytków pana Ireneusza Menesa z Głowna. Umowę wprawdzie podpisano już w sierpniu 2021 r., ale przed przystąpieniem do malowania wykonano jeszcze prace związane z wymianą starej instalacji elektrycznej. Firma F.H.U. Instal pana Bogdana Wieczorka wymieniła m.in. rozdzielnię główną oraz poprowadziła nowe obwody żyrandoli.

Koszt remontu wyniósł ponad 190 tys. zł. Jego przeprowadzenie możliwe było dzięki wsparciu finansowemu sponsorów. Dzięki staraniom burmistrza Uniejowa – Józefa Kaczmarka firma K-Flex przekazała na remont 100 tysięcy złotych. W przedsięwzięcie włączyło się także przedsiębiorstwo PGK Termy Uniejów, które przekazało na szczytny cel 50 tysięcy złotych. Kolejne 45 tysięcy złotych pozyskano dzięki ofiarności parafian i zbiórkom prowadzonym przez ks. Jarosława Olszewicza – proboszcza parafii.

- Prace zakończyły się tuż przed Wielkanocą w kwietniu br. Termin realizacji wydłużył się ze względu na pandemię koronawirusa oraz ze względu na niskie temperatury w kościele w styczniu i lutym, które uniemożliwiały prace. Remont utrudniał nieco korzystanie z naszej świątyni, dlatego dziękujemy za wyrozumiałość. Wykonane prace przywróciły wspaniały wygląd wnętrza naszego kościoła. Efekt działań zapewne jest naszą wspólną radością i potęguje atmosferę skupienia i modlitwy – mówi proboszcz.

Odświeżone wnętrze zachowało w większości swoją dotychczasową stylistykę; malowidła odnowiono i uszlachetniono złoceniami. Najbardziej zmieniło się prezbiterium: białe sklepienie pokryło się błękitem na kształt nieboskłonu. Zabieg nadał głębi i lekkości sklepieniu, natomiast w dolnych partiach ścian dla kontrastu wykonano wyrazisty, dodający ciężkości pas przypominający lamperię, dzięki temu prezbiterium optycznie powiększyło się. Nie brakuje też charakterystycznych dla prac Ireneusza Menesa zdobień dających efekt trójwymiarowości.

Odmalowanie wnętrza było kolejnym etapem remontu świątyni w Wieleninie, która od kilku lat ustawicznie zmienia swoje oblicze.

- Zaczęliśmy od dachu kościoła. Później była kostka przy budynkach gospodarczych i plebanii, potem wokół kościoła. Przy okazji tych prac udało się też doprowadzić wodę do kościoła. W jednym z pomieszczeń urządzona została toaleta. Panie sprzątające świątynię nie muszą już biegać z wiadrami po wodę na plebanię. Teraz mają ją na miejscu w kościele, i to zarówno zimną, jak i ciepłą. Ponadto, wymieniliśmy oświetlenie prezbiterium z żarowego na ledowe i wykonaliśmy nagłośnienie zewnętrzne wokół kościoła. W 2020 r. wymieniliśmy główne drzwi wejściowe – wspomina ks. Olszewicz.

Remonty w parafii pochłonęły dotychczas pół miliona złotych, a w planach już kolejne prace.

- W tym roku w parafii wykonano nowe meble do zakrystii – m.in. komodę, szafę na ornaty i szafkę na wzmacniacze. Jeśli wystarczy pieniędzy wymienimy rozsypujące się drzwi bocznej kruchty i wieży, a jesienią drzwi zewnętrzne do zakrystii oraz ołtarz polowy w miejscu dawnego cmentarza w środku wsi Wielenin – zapowiada kolejne prace proboszcz w Wieleninie.

źródło: UM Uniejów