"Menachem Daum pełen sprzeczności. Oto historia filmowca, który naprawiał świat", to tytuł niezwykłej wystawy, którą można odwiedzać w Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli do 6 lutego.
Wystawa poświęcona Menachemowi Daumowi, prezentacja filmu i dyskusja o filmowcu, reżyserze i wielkim przyjacielu Polski złożyły się na wernisaż, jaki odbył się w Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli we wtorek, 7 stycznia 2025 roku.
„Menachem Daum pełen sprzeczności. Oto historia filmowca, który naprawiał świat", to tytuł niezwykłej wystawy, którą można będzie oglądać jeszcze do 6 lutego w sali ślubów MDK Ratusz przy pl. Wolności w Zduńskiej Woli.
To prezentacja pełnego dorobku potomka zduńskowolskich Żydów Menachema Dauma, a wernisaż odbył się w rocznicę śmierci artysty, który zmarł 7 stycznia 2024 roku w Nowym Jorku. Ukazuje całościowe spojrzenie na człowieka i jego twórczość, koncentrując się na procesie twórczym i głęboko humanistycznym wymiarze jego filmów, które opowiadają o relacjach międzyludzkich, o ludziach uwięzionych w granicach stworzonych przez historię i życiowe doświadczenie.
Pomysłodawczynią wystawy jest Kamila Klauzińska, która otoczyła ją opieką kuratorską. Dr Kamila Klauzińska jest judaistką, antropologiem kultury i ekspertem w dziedzinie genealogii żydowskiej. Projekt graficzny i aranżację wykonał Krzysztof Dzwonik, realizacją zajęli się Alina i Mariusz Rachowscy ze Studia RED. Tłumaczenia angielskie: Katarzyna Buczkowska, Petje Schroeder, edycja tekstów angielskich: Rabin Jeanette Friedman Sieradski, Projekt katalogu do wystawy: Jessica Szczepańska. Ekspozycja powstała przy współpracy z Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Zduńska Wola.
Otwarciu wystawy towarzyszył pokaz filmu pt. „Hiding and Seeking" w reżyserii Menachema Dauma i Orena Rudavskyego. Następnie odbyło się spotkanie i rozmowa o artyście z udziałem jego współpracowników i bohaterów filmu.
W wydarzeniu uczestniczyli kamerzysta Menachema Sebastian Jensz-Stawowczyk, Jessica Szczepańska i Sławomir Pyła z Działoszyc, Beata Łuczak i Zbigniew Talaga ze Stowarzyszenia im. Ireneusza Ślipka na rzecz dialogu polsko-żydowskiego w Warcie. Online obecny był także dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie Janusz Makuch. Za pomocą platformy internetowej połączono się z żoną, synem i córką filmowca.
źródło: UM Zduńska Wola