Uroczysta atmosfera, wzruszające wspomnienia i defilada pełna dumy – tak wyglądały Międzypowiatowe Obchody Święta Policji w Kutnie, które upamiętniły 106. rocznicę powołania Policji Państwowej.
Ceremonia w sercu miasta – hołd dla historii i służby15 lipca 2025 roku Plac Piłsudskiego w Kutnie zamienił się w przestrzeń uroczystości, podczas której policyjne mundury nabrały szczególnego znaczenia. Na obchodach zjawili się funkcjonariusze z komend powiatowych w Kutnie, Łowiczu, Łęczycy, Zgierzu oraz Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach. Towarzyszyły im Kompania Honorowa łódzkiej policji, poczty sztandarowe i flagowe oraz Nieetatowa Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Po złożeniu meldunku przez nadkom. Bartłomieja Kurowskiego do I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, insp. Jarosława Rybki, odegrano hymn narodowy i uroczyście podniesiono flagę państwową. Minuta ciszy oddała hołd funkcjonariuszom, którzy zginęli na służbie.
Słowa uznania i dumy – przemówienia pełne emocjiKomendant Powiatowy Policji w Kutnie, insp. Wojciech Świercz, podkreślił wagę policyjnej misji i rolę kutnowskiej jednostki jako gospodarza tegorocznych obchodów. Zwrócił się do funkcjonariuszy, dla których służba to nie tylko zawód, lecz także życiowe powołanie.
Wśród gości znaleźli się parlamentarzyści, przedstawiciele władz różnych szczebli, duchowieństwa i instytucji wymiaru sprawiedliwości. Obecni byli także reprezentanci organizacji policyjnych i samorządowcy z regionów objętych wydarzeniem.
Awanse i odznaczenia – momenty, które zapadają w pamięćNajważniejszym elementem obchodów było wręczenie odznaczeń i awansów:
Odznaczenia wręczył insp. Jarosław Rybka, a wyróżnienia związkowe przyznał podinsp. Krzysztof Balcer, przewodniczący NSZZ Policjantów w Łodzi. Medalem 35-lecia NSZZP uhonorowano insp. Tomasza Jędrzejczyka, kom. Michała Kotusiewicza oraz podkom. Marcina Wawrzyńczyka.
Pamięć o historii – medal za upamiętnianie Zbrodni KatyńskiejSzczególne emocje wzbudziło wręczenie Medalu „85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej". Odznaczenia przyznane przez prezesa Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r." w Łodzi, Jarosława Olbrychowskiego, otrzymali:
Wyróżnienia te uhonorowały działania na rzecz upamiętniania funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP.
Wspólnota i misja – przesłanie Komendanta WojewódzkiegoW swoim przemówieniu insp. Jarosław Rybka przypomniał o znaczeniu policyjnej misji i wartości, które łączą funkcjonariuszy w całym kraju. Szczególną uwagę poświęcił także obchodzonemu w tym roku jubileuszowi 100-lecia obecności kobiet w Policji, podkreślając ich wkład w rozwój formacji:
„Kobiety odgrywają niezastąpioną rolę we wszystkich strukturach Policji" – zaznaczył Rybka.
Kulminacyjnym momentem uroczystości była efektowna defilada kompanii honorowej garnizonu łódzkiego, prowadzonej przez kom. Sebastiana Dybałę. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe z komend wojewódzkich, miejskich i powiatowych. Całość zwieńczyła Nieetatowa Orkiestra KWP w Łodzi, wykonując marsz „Warszawianka". Po przemarszu nadkom. Kurowski złożył meldunek o zakończeniu apelu.
Policjantom i ich rodzinom – wyrazy wdzięcznościMiędzypowiatowe Obchody Święta Policji w Kutnie stały się symbolem szacunku dla służby i poświęcenia – zarówno obecnych funkcjonariuszy, jak i tych, którzy tworzyli historię formacji. Była to również okazja do wyrażenia wdzięczności rodzinom policjantów, pracownikom cywilnym i wszystkim wspierającym działania na rzecz bezpieczeństwa.
W imieniu kierownictwa garnizonu gratulujemy wszystkim odznaczonym, wyróżnionym i mianowanym funkcjonariuszom. Życzymy wytrwałości, zdrowia oraz nieustającego poczucia dumy z realizowanej misji – służby Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywatelom.
źródło: KWP Łódź