Dziś są jeszcze śnieżnobiałe – jakie będą za miesiąc? Dzięki akcji zorganizowanej przez Wydział Ochrony Środowiska aleksandrowskiego urzędu do 7 marca mieszkańcy Aleksandrowa Łódzkiego będą mogli na własne oczy obserwować, jaki wpływ na płuca ma powietrze, którym oddychają.
Instalacja mobilnych płuc Polskiego Alarmu Smogowego stanęła na Placu Kościuszki – w centrum miasta. To już szósta edycja kampanii „Zobacz, czym oddychasz", organizowanej przez PAS. W tym roku instalacja pojawiła się w 29 miejscowościach z 10 województw. Aleksandrów Łódzki jest jedynym miastem w województwie łódzkim, które bierze udział w tej inicjatywie.
– Chcemy pokazać, jak bardzo zanieczyszczenie powietrza wpływa na układ oddechowy naszych dzieci. Dziś instalacja jest biała, ale za miesiąc zapewne tego koloru już nie będzie. Dlatego zapraszamy młodzież i uczniów, by obserwowali, jak jakość powietrza odbija się na naszym zdrowiu – mówi Monika Nowaczyk z Alarmu Smogowego.
Problem smogu w Polsce wciąż jest poważny. Pyły zawieszone PM 2,5 i PM 10 – niewidoczne gołym okiem - są niezwykle szkodliwe.
– Odpowiadają za liczne problemy zdrowotne, zwłaszcza u dzieci, seniorów i osób z chorobami układu oddechowego. Nawet jeśli czujemy się zdrowi, długotrwała ekspozycja na smog może prowadzić do przewlekłego kaszlu, większej podatności na infekcje, a u osób z astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) może powodować zaostrzenia objawów – tłumaczy pulmonolog dr Tomasz Karauda.
Według Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem w Polsce co roku umiera około 40–45 tysięcy osób. To więcej niż liczba ofiar wypadków drogowych. Badania pokazują, że smog przyczynia się również do rozwoju chorób serca, udarów, a nawet zaburzeń neurologicznych i nowotworów.
- Ważna jest również edukacja, by poziom wiedzy o zagrożeniach był u mieszkańców jak największy – podkreśla starosta zgierski, Iwona Dąbek. – Dużo zależy też od wizji samorządów. Jestem przekonana w interesie wszystkich włodarzy jest też skuteczne zarządzanie chociażby wymianą źródeł ogrzewania na odnawialne w ich jednostkach organizacyjnych. Są teraz na to przeznaczane cały czas środki finansowe.
Jednym z głównych źródeł smogu są stare piece węglowe, tzw. kopciuchy. Władze Aleksandrowa Łódzkiego od lat inwestują w poprawę jakości powietrza – w ciągu ostatnich ośmiu lat w mieście wymieniono 1100 pieców na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania przeznaczając na ten cel ponad 10 milionów złotych. Mimo tych działań poziomy stężenia pyłów PM 2,5 i PM 10 wciąż często przekraczają normy. Mobilne płuca mają pomóc mieszkańcom uświadomić sobie skalę problemu i zmotywować do dalszych zmian. Jak bardzo zanieczyszczenia zmienią kolor płuc po miesiącu ekspozycji na powietrze w Aleksandrowie Łódzkim? Odpowiedź poznamy już w marcu.
źródło: Starostwo Powiatowe w Zgierzu