Motorowerem na podwójnym gazie. Kierujący miał ponad 1,6 promila alkoholu

policja-auto-napis
fot. policja / archiwum

Policjanci z opoczyńskiego wydziału ruchu drogowego, zatrzymali nietrzeźwego kierowcę motoroweru. Okazało się, że mężczyzna ma ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie. Przypominamy, że motorower to także pojazd mechaniczny zatem, kierowanie nim pod wpływem alkoholu zgodnie z treścią artykułu 178a Kodeksu Karnego jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do 3 lat.

11 lutego 2024 roku, o godzinie 08.40, w Miedznej Drewnianej patrol policjantów z wydziału ruchu drogowego, zatrzymał do kontroli drogowej 44-letniego kierującego motorowerem. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na problemy z jazdą, które miał kierujący. Nie potrafił utrzymać toru jazdy, a tym samym stwarzał zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych. I tym razem sprawdziły się przypuszczenia policjantów. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało u kierującego ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że motorower nie ma obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Pamiętajmy! Prowadząc pojazd jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za osoby, które z nami podróżują oraz innych użytkowników dróg. Dlatego nie ma taryfy ulgowej dla osób, które świadomie stwarzają zagrożenie dla innych wsiadając za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu.

Kodeks karny za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi na okres co najmniej 3 lat i świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł., na rzecz Funduszu Wsparcia Pokrzywdzonych i Pomocy Postpenitencjarnej i nie mniej niż 10 000 zł dla recydywistów.

Źródło: KPP Opoczno