Brawura, nadmierna prędkość, wypity alkohol często są przyczynami poważnych zdarzeń drogowych. Jeśli dołożymy do tego zmienne i trudne warunki drogowe łatwo o nieszczęście. Od 18 do 20 stycznia 2025 roku na terenie powiatu opoczyńskiego policja odnotowała kilka kolizji drogowych. Zatrzymano dwóch nietrzeźwych kierowców, dwóch bez uprawnień oraz nietrzeźwego rowerzystę!
W ostatnich dniach na terenie naszego powiatu miały miejsce niepokojące zdarzenia drogowe, które podkreślają konieczność zachowania ostrożności na drogach.
18 stycznia 2025 roku, po godzinie 7:00 opoczyńscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Opocznie zatrzymali do kontroli drogowej 56-letniego kierującego fiatem ducato. Policjanci od mężczyzny od razu wyczuli woń alkoholu.
- Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało w organizmie 56-latka prawie promil alkoholu. Następnego dnia funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej 43-letniego kierującego mazdą. Badanie stanu trzeźwości kierowcy wykazało, że miał w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu. Dodatkowo, po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło na jaw, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania. Sprawa w obydwu przypadkach zostanie skierowana pod ocenę sądu - relacjonuje aspirant Agnieszka Januszewska-Kalużna.
W tym samym dniu, w Stoku, patrol policji z komisariatu policji w Paradyżu, zatrzymał do kontroli mężczyznę, który jechał rowerem. Okazało się, że był nietrzeźwi. 35-letni mężczyzna, miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Rowerzysta został ukarany mandatem karnym.
20 stycznia 2025 roku, opoczyńscy policjanci zostali powiadomieni o zdarzeniu drogowym w miejscowości Bukowiec Opoczyński. Jak się okazało, 44-letnia kierująca peugotem prawdopodobnie nie dostosowała prędkości do warunków drogowych i straciła panowanie nad samochodem. Samochód zjechał na pobocze, a następnie dachował. Kierowca i pasażer trafili do szpitala. Po sprawdzeniu danych kierującej, okazało się, że kierująca nie posiadała uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Sprawa zostanie skierowana pod ocenę sądu.
Tego samego dnia w Kraśnicy doszło do kolejnego zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. Kierująca hondą w wyniku nieprawidłowego skręcania doprowadziła do zderzania się z BMW. 53-letnia kobieta została ukarana mandatem karnym.
Najtragiczniejsze zdarzenie drogowe miało miejsce 20 stycznia 2025 roku o godzinie 13.38 w Paradyżu na ulicy Piotrkowskiej na drodze krajowej nr 74. Jak ustalili policjanci, kierowca samochodu ciężarowego na przejściu dla pieszych potrącił pieszą. Niestety, nie udało się uratować życia poszkodowanej.
- Każdy kierowca, który zostaje zatrzymany za jazdę po alkoholu, musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne - dodaje aspirant Agnieszka Januszewska-Kalużna. - Pomimo licznych policyjnych apeli i informacji o konsekwencjach za jazdę po spożyciu alkoholu, ciągle nie brakuje tych, do których żadne ostrzeżenia nie docierają. Praktycznie w każdym tygodniu policjanci zatrzymują kolejnych nietrzeźwych kierowców. Dodatkowo nadal zdarzają się przypadki, gdy po naszych drogach poruszają się kierowcy, którzy albo w ogóle nie posiadają prawa jazdy albo zostało im ono zatrzymane. Niestety wciąż wielu kierowców zapomina o tym, że bezpieczna jazda o taka, w której prędkość dostosowujemy do aktualnej sytuacji na drodze. Należy brać pod uwagę zarówno natężenie ruchu jak też uwarunkowania pogodowe, które skutecznie mogą utrudnić życie kierującym. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze.