Nowe autobusy na zgierskich liniach

2023_nowy-autobus
fot. UM Zgierz

Osiem autobusów Mercedes Citaro zakupiła na zgierskie trasy spółka Markab. Pojazdy, wcześniej użytkowane zagranicą, są w dobrym stanie technicznym i zastąpią w Zgierzu te najbardziej wysłużone. To pierwszy etap wymiany starego taboru autobusowego w mieście.

Autobusy, choć dziesięcioletnie, wyglądają i działają jak nowe. Każdy z zakupionych Mercedesów Citaro mieści 90. pasażerów, posiada klimatyzację, monitoring i biletomat. Są to pojazdy niskopodłogowe. Można je spotkać w mieście, obsługują już bowiem wszystkie zgierskie linie. Wcześniej były wykorzystywane w jednym z krajów zachodnioeuropejskich. Autobusy są ekologiczne, spełniają normę emisji spalin Euro 5 EEV

Spółka Markab planuje zakup kolejnych autobusów. Inwestycje w zgierski tabor komunikacyjny są konieczne, bo część używanych dotychczas pojazdów ze względu na sytuację za naszą wschodnią granicą, w tym kryzys związany z dostawami gazu, została wyeliminowana z obiegu. Osiem spośród nich zostało już zastąpionych zakupionymi właśnie Mercedesami. Kolejnych autobusów mamy spodziewać się niebawem.

Korzystne zmiany następują także, stopniowo, na linii tramwajowej 6 łączącej Zgierz z Łodzią. Od soboty 18 marca 2023 roku, we wszystkie weekendy, całość obsługi pasażerów będzie tam realizowana przez nowoczesne tramwaje niskopodłogowe. Wkrótce najstarsze tramwaje będą po kolei wycofywane z łódzkiej trasy i zastępowane znacznie nowszymi pojazdami niskopodłogowymi.

źródło: UM Zgierz