42-letni mieszkaniec powiatu wieluńskiego kierował oplem, mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został ujęty przez świadka, który widząc jego niebezpieczne manewry na drodze uniemożliwił mu dalszą jazdę.
Do ujęcia obywatelskiego doszło 2 lutego 2025 roku na terenie Wielunia. Świadek kierując swoim autem zwrócił uwagę na jadącego przed nim opla. Kierowca pojazdu miał poważne problemy z utrzymaniem prostolinijnego toru jazdy, ponadto przejeżdżając ulicami miasta wykonywał niebezpieczne manewry tj. gwałtownie przyspieszał i hamował przed innymi pojazdami. Zachowanie to zaniepokoiło świadka, który jechał za tym pojazdem. W wyniku niebezpiecznej jazdy kierowca opla doprowadził do zderzenia z innym pojazdem na ulicy Szkolnej w Wieluniu. Tam też początkowo zatrzymał się i wszczął awanturę z uczestniczką zdarzenia, a następnie odjechał.
Ostatecznie kierowca opla zatrzymał i zaparkował swoje auto na ulicy Skłodowskiej w Wieluniu. Świadek podjechał do kierującego, który zaczął się z nim awanturować. W związku z podejrzeniami, że może się on znajdować pod wypływem alkoholu o całym zdarzeniu powiadomił mundurowych. Przybyli na miejsce funkcjonariusze zbadali stan trzeźwości 42-latka, który kierował oplem. Badanie alkomatem wykazało, ze miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie teraz przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Wieluńscy policjanci serdecznie dziękują świadkowi za godną naśladowania obywatelską postawę. Przypominają, że każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji. Dbajmy o wspólne bezpieczeństwo. Dzwoniąc pod numer 112, nawet anonimowo, można zapobiec tragedii lub uratować czyjeś życie. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.
Źródło: KPP Wieluń