Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy. Miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu

alkomat
fot. ilustraycjne / pixabay

Kolejny nieodpowiedzialny kierowca został wyeliminowany z ruchu drogowego przez świadka kolizji. Do obywatelskiego ujęcia kierowcy, który miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu doszło na ulicy św. Antoniego. Amator jazdy na ,,podwójnym gazie" musi liczyć się z utratą uprawnień do kierowania pojazdami, grzywną i karą nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

18 listopada 2023 roku, około godz. 17:20 dyżurny tomaszowskiej komendy otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, iż na ulicy św. Antoniego doszło do kolizji drogowej a jeden z uczestników zdarzenia może znajdować się pod wpływem alkoholu. Na miejsce natychmiast skierowani zostali policjanci tomaszowskiej drogówki, którzy zastali tam dwa pojazdy – BMW oraz Renault, a także dwóch mężczyzn trzymających innego mężczyznę. Funkcjonariusze ustalili, że 25-letni kierujący BMW zatrzymał się na drodze za jadącym przed nim pojazdem, który również zatrzymał się aby przepuścić pieszych znajdujących się przed przejściem dla pieszych. W pewnym momencie w tył BMW uderzył pojazd marki Ranault, którego kierujący wysiał z samochodu i zaczął oddalać się z miejsca zdarzania drogowego. Wówczas zareagował inny kierujący, 24-letni mieszkaniec Opoczna, który przejeżdżając obok miejsca kolizji i widząc oddalającego się kierowcę Renault, wysiadł z auta po czym ujął 33-letniego tomaszowianina. Razem z kierującym BMW oraz ujętym mężczyzną oczekiwał na przyjazd funkcjonariuszy. Badanie alkomatem wykazało, iż miał on w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Nieodpowiedzialnemu kierowcy zatrzymano prawo jazdy. Dodatkowo musi liczyć się wysoką grzywną i karę nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

Obywatelska postawa świadka zasługuje na wyróżnienie i jest godną naśladowania. Policjanci przypominają, że każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Jednak ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

Dbajmy o wspólne bezpieczeństwo. Dzwoniąc pod numer alarmowy 112, nawet anonimowo, można powiadomić najbliższą jednostkę Policji o każdym niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.

Źródło KPP Tomaszów Mazowiecki