Najważniejsze wideo w lodzkie

"Odłóż telefon i żyj" - ważna akcja w Łęczycy. Ma poprawić bezpieczeństwo

459035243_937101005121442_1978803427542603977__20240910-100223_1
fot. UM Łęczyca

Dziś pracownicy Jednostki Budżetowej „Zieleń Miejska" malują przed przejściami dla pieszych osobliwe oznakowanie: „Odłóż telefon i żyj!", które ma zachęcić użytkowników smartfonów do rzadszego korzystania z nich.

Uzależnienie od telefonów komórkowych staje się coraz częstszą chorobą, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Fonoholizm, bo tak nazywa się uzależnienie od telefonu komórkowego należy do grupy uzależnień behawioralnych.

- Rozpowszechnienie tego zjawiska jest tak duże, że coraz częściej uznawany jest za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Uzależnienie od telefonu polega na tym, że osoba korzystająca z niego szuka bodźców poprawiających humor – mogą to być zabawne zdjęcia czy filmiki – zamieszczane w mediach społecznościowych. Mózg szybko zaczyna wytwarzać więcej dopaminy, która w normalnych warunkach pojawiłaby się na skutek wysiłku, na przykład po wykonaniu ćwiczeń fizycznych. Poziom tego związku chemicznego, wywołującego uczucie szczęścia oraz euforii, wzrasta bez wysiłku, a organizm chce utrzymać ten stan jak najdłużej. Dopamina odgrywa kluczową rolę w procesie powstawania uzależnień - mówią władze Łęczycy.

Lokalizacja znaków przy przejściach dla pieszych również nie jest przypadkowa. Korzystanie z telefonu podczas korzystania z przejścia dla pieszych w sposób zaburzający percepcję może skończyć się ukaraniem mandatem w wysokości 300 zł. Oprócz ryzyka straty finansowej ważniejsze jest także ryzyko utraty zdrowia, ponieważ często korzystanie z telefonu w sposób znaczny absorbuje uwagę pieszych, co grozi potrąceniem przez samochód.