wersja testowa serwisu

Orzeł na chwilę "wylądował" na dachu Pałacu Saskiego

batch_DSC03944
fot. Urząd Miasta Kutno

Rzeźba orła będzie zdobić Pałac Saski w Kutnie. Figura będzie umieszczona na zwieńczeniu środkowej części budynku. W poniedziałek (18.01) ustawiono dwuwymiarową makietę w skali 1:1, aby zweryfikować proporcje rzeźby. To jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych Pałacu Saskiego.

- Wykonanie tego orła stanowi jedno z większych wyzwań konserwatorsko – rzeźbiarskich. Na obecnym etapie niezbędne było zweryfikowanie projektu z 1748 roku, który był mało szczegółowy pod tym względem, w stosunku do istniejącej już konstrukcji pałacu. Dzięki tej „przymiarce" dokonano drobnych korekt, które jednak poprawią efekt końcowy – tłumaczy Piotr Stasiak, Zastępca Dyrektora Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Orzeł, który będzie wieńczył środkową część pałacu, to bardzo istotny symbol, który nadaje budynkowi rangę królewską. Ponadto stanowi symbol dążenia polskiego króla i elektora saskiego Augusta III Wettina do korony cesarskiej. Był elementem dekoracji niemal wszystkich królewskich budynków.

- Spośród innych orłów, symbolizujących władzę cesarską, orzeł Wettinów, to orzeł w kolorze białym odnoszącym się do symbolu państwa polskiego, w czym nie ma chyba przypadku. Sama figura umieszczona na kutnowskim pałacu była pełna majestatu z daleka świadcząca o królewskim pochodzeniu budynku – dodaje Piotr Stasiak.

Prace przy Pałacu Saskim, mimo siarczystego mrozu, trwają nieprzerwanie. W poniedziałek 18 stycznia odbyło się spotkanie poświęcone detalom rzeźbiarsko – architektonicznym pałacu z udziałem projektanta pana Bogdana Krawczyka, konserwatorów, przedstawicieli Inwestora, wykonawców elementów rzeźbiarskich oraz eksperta w dziedzinie sztuki czasów saskich prof. dr. hab. Jakuba Sito.

źródło: UM Kutno