wersja testowa serwisu

Pakiet mieszkaniowy dla Sieradza. Nowa ustawa weszła w życie

aktualnosci_418d8085e92a323598a8980c3a3eccdd_view2

19 stycznia 2021 r. w życie weszła ustawa dotycząca m.in. Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Jednym z samorządów, które może liczyć na udział w nowym programie jest Sieradz. O szczegółach pakietu mieszkaniowego rozmawiano na konferencji w miejscowym magistracie

- Sieradz rozwija się dynamicznie, warto więc wzbogacać w nim rynek mieszkaniowy. Mam nadzieję, że nam to się uda w ciągu najbliższych kilku lat. Dotychczasowe próby w zakresie wspierania mieszkalnictwa nie powiodły się między innymi z tego powodu, że były one zarządzany centralnie z Warszawy. Teraz zmienia się zupełnie jego optyka. Dzisiaj "Mieszkanie dla rozwoju" jest programem dedykowanym miastom takim, jak Sieradz - mówił Krzysztof Ciecióra, wicewojewoda łódzki.

W ramach programu w województwie łódzkim, w ciągu najbliższych lat ma powstać tysiąc mieszkań. 100 z nich ma być zlokalizowanych w Sieradzu. SIM-y mają być alternatywą dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się wiązać tak długoletnim zobowiązaniem finansowym.

- Dzisiaj w Polsce mamy do czynienia z taką sytuacją, że 40 proc. ludzi w wieku rozwojowym jest poza akcją kredytową. Co to oznacza? Młodzi ludzie, młode małżeństwa nie mogą wziąć kredytu, bo nie mają pieniędzy na wkład własny. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą często nie są dla banków partnerami. Są w takiej pułapce, że są za bogaci by mieć mieszkanie komunalne, ale nie stać ich na kredyt. My właśnie do nich kierujemy naszą ofertę. Chcemy dać im szansę, by mieć własne mieszkanie - wyjaśniał Michał Soroka, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych zakłada, że samorządy biorące w nim udział otrzymają dofinansowanie wynoszące do 35 proc. kosztów realizacji inwestycji mieszkaniowej.

- Europejski Bank Inwestycyjny zabezpieczył na ten cel 6 mld zł. Dzisiaj sytuacja wygląda więc następująco. Do 35 proc. wartości inwestycji można pozyskać z EBI. Kolejne 10 proc. można pozyskiwać z grantów na infrastrukturę. Między 10 a 35 proc., w zależności od możliwości, to będzie partycypacja przyszłych mieszkańców czyli trzeba będzie wpłacić pieniądze, by otrzymać mieszkanie. Reszta to kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego czyli kredyt na samym WIBOR bez marży - tłumaczy Soroka.

Dzięki SIM maja powstać mieszkania na wynajem, o umiarkowanym czynszu. Opłaty będą niższe niż na rynku prywatnym. Będzie też można dojść do własności takiego mieszkania. Mieszkańcy, którzy będą mieszkać w zasobach SIM, będą mogli dojść do własności zajmowanych przez siebie nieruchomości.

Na tworzenie nowych SIM-ów z udziałem gminy, samorząd będzie mógł otrzymać bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 mln zł, które może być przeznaczone na przygotowanie inwestycji, czyli wykonanie dokumentacji, zdobycie pozwolenia na budowę.

- Bardzo długo czekałem, jako samorządowiec, na to by te przepisy weszły w życie. Mamy przygotowane grunty, który czekały na przepisy, o których dzisiaj mówimy. SIM jest inicjatywą, która daje nam wiele możliwości - mówił Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

Uzupełnieniem rządowego programu mieszkaniowego będzie w Sieradzu budowa mieszkań komunalnych. Obecnie te ostatnie są na etapie przygotowywanie projektu. Obie inwestycje zlokalizowane mają być w obrębie nowo powstałego przedłużenia ul. Sikorskiego.

- Mamy tam blisko 2 ha. Jesteśmy gotowi, by bardzo szybko przystąpić do podpisania umowy i jej realizacji. Infrastruktura drogowa, wodociągowa, kanalizacyjna, energetyczna jest na miejscu - tłumaczył prezydent.

- Z grupy samorządów, z którymi w województwie łódzkim rozmawiamy na temat realizacji programu Sieradz jest na najbardziej zaawansowanym etapie i prawdopodobnie będzie jednym z pierwszych, który podpisze porozumienie - mówił wicewojewoda.
źródło: UM Sieradz