Najważniejsze wideo w lodzkie

Parking na miejskim targowisku w rozbudowie. Ile miejsc zyskają kierowcy?

targowisko_budowa_parkingu-5249
UM Bełchatów

Trwa budowa nowych miejsc parkingowych na targowisku miejskim. Później wykonawca zajmie się remontem tych już istniejących. To kolejna inwestycja, na realizację której prezydent Mariola Czechowska pozyskała dofinansowanie z Polskiego Ładu. 

- Widać, że na targowisku miejskim potrzeba większej liczby miejsc parkingowych. Szczególnie w dni, kiedy handel jest wzmożony, czyli w piątki i soboty. Bełchatowianie, którzy chcą zrobić zakupy właśnie tam, często muszą zostawiać swoje auta przy ul. Kopeckiego. Dlatego też zdecydowaliśmy o budowie nowych miejsc parkingowych. Ta inwestycja z pewnością pozwoli na płynniejsze korzystanie właśnie z ulicy Kopeckiego. Parking będzie ogólnodostępny i będą mogli z niego korzystać wszyscy mieszkańcy – mówi wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz.

Zakres prac zaplanowanych przez miasto jest duży. Obejmuje m.in. odwodnienie terenu, budowę kanalizacji deszczowej, wykonanie oznakowania pionowego i poziomego, a także montaż oświetlenia. Przede wszystkim jednak wybudowane zostaną nowe miejsca parkingowe. Tych zaś na targowisku przy ul. Wojska Polskiego powstanie 56 i dodatkowe trzy przeznaczone dla kierowców z niepełnosprawnościami. Wszystkie będą wyłożone kostką.

Miasto będzie też remontować dotychczasowy parking. W tym przypadku zakres prac jest podobny. Wykonawca również odwodni teren, zamontuje oświetlenie i wyłoży miejsca parkingowe kostką. Mówimy tutaj o 28 stanowiskach i dodatkowych czterech dla osób niepełnosprawnych.

Po zakończeniu wszystkich prac bełchatowianie robiący zakupy na miejskim targowisku będą mieć do dyspozycji 91 miejsc parkingowych. Wszystko kosztować będzie niemal 3 mln zł. Jednak miasto pokryje jedynie część tej kwoty. 

- Na realizację tego zadania pozyskaliśmy dofinansowanie z Polskiego Ładu. Mam tutaj na myśli 2,5 mln zł. To kolejne przedsięwzięcie, jakie realizujemy dzięki środkom zewnętrznym. Zawsze, jeśli jest taka możliwość, aplikujemy o dodatkowe fundusze. Dzięki temu możemy przeprowadzić więcej inwestycji, które poprawiają komfort życia naszych mieszkańców -dodaje Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

Przypomnijmy, że budowa i przebudowa miejsc parkingowych na targowisku miejskim to jedna z części dużego zadania pn. "Budowa i modernizacja infrastruktury drogowej na terenie Miasta Bełchatowa". Obejmuje ono m.in. budowę i rozbudowę kilku ulic w różnych częściach miasta. Poza tym odnowione zostaną jezdnie, chodniki i miejsca parkingowe na osiedlach Dolnośląskim, Przytorze i Ludwików. Wszystkie ujęte w umowie prace powinny zakończyć się w pierwszej połowie 2025 roku. Ich łączny koszt to ponad 31,6 mln zł, a rządowe dofinansowanie z programu Polski Ład II to 25 mln zł. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule: Umowa na ogromną inwestycję podpisana.