W Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami oraz w Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odbyła się czwarta edycja gry miejskiej pn. „Bierzemy na warsztat tolerancję". To wyjątkowe wydarzenie powstało dzięki współpracy Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach, Grupy Wolontarystycznej „Agrafka" i pabianickiego Warsztatu Terapii Zajęciowej.
5 maja odbyła się czwarta odsłona gry miejskiej pod nazwą „Bierzemy na warsztat tolerancję. Inicjatywa powstała dzięki wieloletniej współpracy Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach, Grupy Wolontarystycznej „Agrafka" i pabianickiego Warsztatu Terapii Zajęciowej.
- Data realizacji projektu nie jest przypadkowa, odnosi się bowiem do Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jest to wyjątkowa okazja, by pokazać, że każdy z nas ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym. Bariery i ograniczenia, które utrudniają osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami swobodne funkcjonowanie, nie są wynikiem niepełnosprawności, lecz wyzwaniem do ciągłej zmiany otaczającej nas rzeczywistości - przekazuje podkomisarz Agnieszka Jachimek, oficer prasowy KPP Pabianice.
Pierwsza edycja tego nietuzinkowego wydarzenia miała miejsce w 2022 roku i spotkała się z wielkim uznaniem lokalnej społeczności. Duże zainteresowanie przedsięwzięciem zmotywowało organizatorów do dalszej jego realizacji. Każda kolejna odsłona gry miejskiej przynosiła nowe pomysły i dotykała ważnych kwestii związanych z niepełnosprawnością. W ubiegłym roku tematem inicjatywy było uświadomienie, pokazanie oraz doświadczenie tego, jak wartościowa może byś współpraca z osobami z niepełnosprawnościami.
Tegoroczna edycja odnosi się do problematyki dostępności, która nie tylko jest kwestią fizycznych udogodnień, ale także postawy społeczeństwa wobec osób ze szczególnymi potrzebami. Niezmiennie jednak głównym celem projektu jest integracja osób „pełnosprawnych" z osobami z niepełnosprawnością. Inicjatywa ma za zadanie podnieść świadomość uczniów szkół podstawowych w zakresie rozumienia pojęć takich jak: tolerancja, akceptacja, szacunek czy empatia. Ponadto założeniem działania jest także kształtowanie umiejętności dostrzegania wyjątkowości w odmienności i różnorodności drugiego człowieka.
- Już pod koniec marca do udziału w przedsięwzięciu zaprosiliśmy uczniów ze szkół podstawowych i placówki wspierające osoby z niepełnosprawnością. W tym roku każda szkoła miała możliwość wzięcia udział w naszej grze miejskiej. Wprowadzona zmiana była odpowiedzią na wzrastające zainteresowanie tą inicjatywą. Na zgłoszenia czekaliśmy do 1 kwietnia 2025 roku, a kilka dniu później przedstawiciele Warsztatu Terapii Zajęciowej w Pabianicach w ramach losowania przydzielili uczestników do poszczególnych grup oraz nadali każdej odpowiedni kolor, wyróżniający ją spośród innych zespołów - dodaje podkomisarz Agnieszka Jachimek.
W ten sposób powstało pięć mieszanych drużyn. W składzie „żółtych" znalazły się:
• Szkoła Podstawowa w Dłutowie przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dłutowie,
• Szkoła Podstawowa nr 17 w Pabianicach,
• Zespół Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach.
Drużynę czerwonych reprezentowała:
• Szkoła Podstawowa Nr 15 w Pabianicach,
• Zespół Szkolno-Przedszkolnym w Lutomiersku,
• Środowiskowy Dom Samopomocy przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Pabianicach.
Na czele „białych" stanęli uczestnicy ze:
• Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach,
• Szkoły Podstawowej nr 14 im. Stanisława Staszica w Pabianicach,
• Środowiskowego Domu Samopomocy w Pabianicach przy ul. Cichej.
Kolor niebieski wylosowano dla:
• Szkoły Podstawowej nr 16 im. Tadeusza Kościuszki w Pabianicach.
• Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach
• Warsztatu Terapii Zajęciowej w Pabianicach.
A barwy zielone wyróżniały reprezentantów:
• Szkoły Podstawowej nr 13 w Pabianicach,
• Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 w Pabianicach,
• Warsztatu Terapii Zajęciowej w Pabianicach.
Wszystkie drużyny spotkały się o godzinie 10.00 przy budynku Urzędu Miasta w Pabianicach, gdzie Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek I Zastępca Prezydenta Miasta Pabianic życzyła uczestnikom gry powodzenia i satysfakcji w pokonywaniu poszczególnych zadań. Po krótkich zabawach integracyjnych zespoły nadały sobie nazwy: żółci przekształcili się w „Rzepaki" czerwoni w „Malinki" biali w „Śnieżynki" niebiescy w „Borówki" a zieloni w „Listki".
Zawodnicy ruszyli do poszczególnych punktów gry, gdzie musieli zmierzyć się z różnymi konkurencjami: „wózkiem w toalecie", „piktogramami", „niemym filmem", „miganym imieniem" i „misiem na schodach". Po wykonaniu wszystkich zadań przyszedł czas na finał, który jak co roku odbył się w Placówce Wsparcia Dziennego Junior. Na uczestników gry miejskiej tradycyjnie czekał ciepły poczęstunek.
- Po podsumowaniu wyników okazało się, że pierwsze miejsce zajęła drużyna czerwonych, drugie – zespół żółtych, a na trzecim miejscu znalazły się zielone „Listki". Oprócz tego wszyscy uczestnicy wydarzenia „wygrali" wiedzę potrzebną w promowanie równości, tolerancji oraz zrozumienia, niezbędną do tego, aby każda osoba mogła czuć się akceptowana i miała równe szanse na realizację swoich aspiracji. Pamiątkowe dyplomy, medale oraz drobne upominki wręczyli uczestnikom młodszy inspektor Sławomir Kłos Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach oraz Dobrosława Cybulska Członek Zarządu Powiatu Pabianickiego i Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek I Zastępca Prezydenta Miasta Pabianic - przekazuje podkomisarz Agnieszka Jachimek z pabianickiej policji.
Gra miejska „Bierzemy na warsztat tolerancję" odbyła się pod patronatem Arkadiusza Jaksy - Starosty Pabianickiego i Grzegorza Mackiewicza Prezydenta Miasta Pabianic. Partnerami wydarzenia byli:
• Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach,
• Straż Miejska Pabianice,
• Centrum Handlowe Tkalnia Pabianice,
• Kino Teatr Tomi,
• Kino Helios Pabianice,
• Pamso,
• Społem,
• Placówka Wsparcia Dziennego "JUNIOR",
• Wydział Profilaktyki i Wspierania Rodziny,
• Oratorium Przygoda Życia Pabianice,
• Dzienny Ośrodek Adaptacyjny w Pabianicach.
- Wszystkim zaangażowanym w realizację tej ważnej inicjatywy składamy serdeczne podziękowania. Gratulujemy uczestnikom determinacji i współdziałania przy pokonywaniu konkurencji wspierających zrozumienie potrzeby tworzenia przestrzeni, w których osoby z niepełnosprawnościami mogą czuć się komfortowo i bezpiecznie - podsumowuje podkomisarz Agnieszka Jachimek.