Podsumowano konkurs na plastykę zdobniczo–obrzędową powiatu opoczyńskiego

Zrzut-ekranu-2023-03-24-o-12.52.48
fot. Starostwo Powiatowe w Opocznie

Za nami podsumowanie XXV konkursu na plastykę zdobniczo – obrzędową Powiatu Opoczyńskiego. W tym roku po raz pierwszy po przerwie spowodowanej pandemią podsumowanie konkursu poprzedziły dwudniowe warsztaty na których twórczynie wykonywały prace konkursowe pod czujnym okiem etnografa Pani Stanisławy Dłużewskiej – Pawlik.

W tegorocznej edycji konkursu do wyboru były trzy dziedziny: palmy, pisanki i serwetki do koszyczka wielkanocnego. W związku z tegoroczną jubileuszową edycją konkursu wszystkie twórczynie mogły wziąć udział w dodatkowym konkursie na najładniejszy stroik wielkanocny z elementami ludowymi. Do konkursu zgłosiło się 77 twórczyń ludowych z Powiatu Opoczyńskiego. W poszczególnych kategoriach zgłoszono następującą ilość prac: palmy – 63 osoby, pisanki – 19 osób, serwetki do koszyczka wielkanocnego – 38 osób, stroik wielkanocny z elementami ludowymi – 30 osób.

Wszystkie zgłoszone prace zostały ocenione przez Komisję Konkursową składającą się z przedstawicieli organizatorów oraz etnografa. Komisja Konkursowa pozytywnie oceniła realizację XXV edycji konkursu na plastykę zdobniczo-obrzędową Powiatu Opoczyńskiego. Cieszy nas ogromnie fakt, że podobnie jak w latach ubiegłych do konkursu dołączyli nowi twórcy. Twórcy zróżnicowani zarówno wiekowo, jak i z bogactwem dorobku artystycznego. Na uwagę zasługuje fakt, że w konkursie brali udział zarówno znani i cenieni twórcy, jak również ci początkujący, którzy zaczynają swoją przygodę z rękodziełem.

Jury po wnikliwej analizie jednogłośnie stwierdziło, że poziom prac złożonych na konkurs był wyrównany. Twórcy z wielką starannością i kunsztem wykonali stroiki wielkanocne z elementami ludowymi. Serwetki poprawnie wykonane zarówno szydełkiem jak i haftem krzyżykowym, czy też płaskim. Pisanki wykonane niezwykle trudną techniką batikową charakterystyczną dla regionu opoczyńskiego na bardzo wysokim poziomie artystycznym i technicznym. Natomiast zdarzały się takie prace, które odbiegały od tradycyjnych. Zwłaszcza w palmach zauważalna była różnica.

Podczas warsztatów odwiedzały nas liczne grupy dzieci i młodzieży, które na żywo mogły oglądać proces tworzenia pięknych opoczyńskich palm, serwetek czy też pisanek.

W dniu 23 marca br. odbyło się uroczyste podsumowanie.

Głównym organizatorem był Powiat Opoczyński a współorganizatorami:

  • Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Łodzi
  • Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach
  • Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Ludowej w Bielowicach
  • Muzeum Regionalne w Opocznie
  • Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy

Gości powitał zespół Drzewiczanie, który swoim występem wprowadził wszystkich w atmosferę opoczyńskiej tradycji ludowej.

Swoją obecnością zaszczycili mini.: Robert Telus Poseł na Sejm RP, Marcin Baranowski Starosta Opoczyński, Maria Barbara Chomicz Wicestarosta, Janusz Ciesielski Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Łodzi, Tomasz Kopera Dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, Adam Grabowski Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie wraz z Panią Haliną Swiątek, która była członkiem JURY, Alina Szymańska Dyrektor Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy, Marcin Dąbrowski Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Twórców Kultury Ludowej w Bielowicach, Stanisława Dłużewska – Pawlik – etnograf, Krzysztof Kowalski były Dyrektor Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy oraz media: Radio Plus, Mazopolska.pl

Mamy okazję spotkać się tutaj juz dwudziesty piąty raz aby krzewić naszą kulturę, nasze piękne dzieła, które wykonały twórczynie powiatu. Bardzo ważne jest by promować tą kulturę ludową a przede wszystkim nasz opoczyński region. Kultura opoczyńska ma potencjał by dorównać rozpoznawalnością kulturze ludowej regionu łowickiego – mówił Poseł na Sejm RP Robert Telus. Starosta Marcin Baranowski poprosił o uczczenie minutą ciszy twórczyń ludowych, których nie ma już wśród nas.
Chciałem podziękować za kultywowanie tradycji strojów ludowych, wytwarzania palm, malowania pisanek, wycinanek czy samej kultury tańca i muzyki - mówił Janusz Ciesielski Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego. Etnograf Stanisława Dłużewska-Pawlik słusznie zauważyła, że jest wiele młodych osób, które wykonywały przedmioty na konkurs a to znaczy, że jest duże zainteresowanie kulturą ludową.

Alina Szymańska dyrektor Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy odczytała protokół konkursu.

Wszystkie twórczynie, które zgłosiły się do konkursu otrzymały dyplomy, nagrody finansowe i upominki, które ufundował Powiat Opoczyński, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy Łódź oraz Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy.

XXV konkurs na plastykę zdobniczo – obrzędową Powiatu Opoczyńskiego to jeden z najważniejszych konkursów i działań powiatowych. Wszystkim paniom dziękuję za udział w tym konkursie za przekazywanie tych tradycji kolejnym pokoleniom. Obecność wszystkich tutaj świadczy o docenianiu ważności naszej kultury i tradycji, która jak się coraz częściej przekonujemy, budzi zainteresowanie w całym kraju i nie tylko – mówił Marcin Baranowski Starosta Opoczyński.

źródło: Starostwo Powiatowe w Opocznie