Najważniejsze wideo w lodzkie

Połączenie kolejowe Łódź - Zduńska Wola - Częstochowa wraca po 12 latach

A7308418
fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi

Po 12 latach przerwy pociągi znowu kursują na trasie z Łodzi przez Zduńską Wolę i Chorzew Siemkowice do Częstochowy. Mieszkańcy mogą swobodnie podróżować między Województwem Łódzkim a Województwem Śląskim. Pasażerowie uczcili uruchomienie połączenia podczas uroczystego przejazdu pociągiem ŁKA.

To historyczny moment. Mieszkańcy powiatów zduńskowolskiego, pajęczańskiego i częstochowskiego czekali na ten dzień wiele lat. Połączenie zostało wznowione wraz z wprowadzeniem w życie nowego rozkładu jazdy, czyli 15 grudnia. Na trasie Łódź Fabryczna – Zduńska Wola – Chorzew Siemkowice – Częstochowa codziennie kursować będą dwie pary pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Dodatkowo spółka Polregio uruchomiła 5 par pociągów do Częstochowy ze stacji Chorzew Siemkowice. Rozkład jazdy został skonstruowany tak, żeby pasażerowie mogli dojechać do celu na godzinę 8:00 i na spokojnie dotrzeć do szkoły czy pracy.

- To jest wielkie ułatwienie dla mieszkańców. Jestem przekonana o tym, że pojawią się nowi pasażerowie, którzy szybko przekonają się, że Łódzka Kolej Aglomeracyjna jest szybka, komfortowa, bezpieczna i punktualna. Ogromnie się cieszę, że nasze regiony – Łódzkie i Śląskie ponownie zbliżają się do siebie i możemy wspólnie walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym. Wszystkim nam zależy na tym, żeby mieszkańcy mogli swobodnie podróżować i docierać do celu – mówi Joanna Skrzydlewska, marszałek Województwa Łódzkiego.

- Bardzo dziękujemy za tę inicjatywę samorządowi Województwa Łódzkiego. Ta współpraca jest niezwykle cenna. Chcemy, żeby mieszkańcy z małych miejscowości mieli dostęp do dużych aglomeracji – na przykład Łodzi i Częstochowy. Pasażerowie naprawdę czekali na to połączenie – podkreśla Grzegorz Boski, wicemarszałek Województwa Śląskiego.

To nie koniec nowości. Wraz ze wznowieniem połączenia kolejowego, Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomiła nową linię Kolejowej Komunikacji Autobusowej – ŁA9. Pojazdy kursują na trasie Działoszyn – Pajęczno – Biała i dowożą pasażerów z miejscowości oddalonych od infrastruktury kolejowej na stację, skąd mogą kontynuować podróż pociągiem. Rozkład jazdy KKA jest skorelowany z rozkładem jazdy pociągów.

O wznowienie połączenia wnioskowali mieszkańcy, starostowie powiatów pajęczańskiego i częstochowskiego i włodarze gmin. Cały projekt wymagał jednak solidnego przygotowania. Linia kolejowa nr 146 potrzebowała remontu, brakowało też spełniających współczesne standardy przystanków, bo wcześniej jeździły tędy głównie pociągi towarowe. Zarządca infrastruktury, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeprowadził gruntowną modernizację linii. Prace obejmowały m.in. wymianę niemal 50 km torów i sieci trakcyjnej oraz budowę nowych przystanków: Biała Szlachecka, Nowa Brzeźnica, Dubidze, Dubidze Kolonia, Nowa Brzeźnica, Ważne Młyny, Stary Broniszew, Cykarzew Północny, Cykarzew Stary, Mykanów i Rząsawa. Dzięki tym pokaźnym inwestycjom oraz zaangażowaniu władz Województwa Łódzkiego i Województwa Śląskiego oraz samorządowców dziś mieszkańcy mogą bezpiecznie podróżować między regionami.

Nowości w rozkładzie jazdy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, ŁKA uruchomiła też bezpośrednie weekendowe połączenia ŁKA z Łodzi do Kielc. Dwie pary pociągów pojadą z Łodzi Fabrycznej do stacji Kielce Główne linią 25 przez Opoczno i Skarżysko-Kamienną. Jedna para będzie kursować w godzinach porannych i jedna w godzinach popołudniowych. Połączenia są wydłużeniem relacji pociągów kursujących w dotychczasowym rozkładzie jazdy na odcinku Łódź – Skarżysko-Kamienna i Skarżysko-Kamienna - Łódź.

Co ważne, w związku z uruchomieniem nowych połączeń na odcinkach Opoczno – Kielce oraz Zduńska Wola – Częstochowa będzie obowiązywała oferta specjalna „Taryfa Województwa Łódzkiego Plus", w ramach której będą niższe ceny biletów jednorazowych oraz miesięcznych w porównaniu do cen Taryfy Podstawowej. Dodatkowo „Taryfa Województwa Łódzkiego" będzie miała rozszerzony obszar obowiązywania do Częstochowy przez Ważne Młyny.

15 grudnia zwiększyła się też liczba połączeń aglomeracyjnych poprzez uruchomienie nowych pociągów pomiędzy Łodzią, Zgierzem i Pabianicami. Nocne połączenie zyskają mieszkańcy powiatu łódzkiego wschodniego. Pociąg do Koluszek będzie odjeżdżał w weekendy z Łodzi Fabrycznej 8 minut po północy, umożliwiając tym samym wydłużenie pobytu w stolicy województwa.

Nowością jest też para pociągów ŁS o nazwie SUPER SPRINTER, które pomiędzy stacjami Łódź Widzew a Warszawa Zachodnia będą jeździły bez postojów. Pociąg pokonuje trasę do Warszawy w rekordowo krótkim czasie — w 68 minut z Łodzi Fabrycznej do Warszawy Centralnej, a w 75 minut do Warszawy Wschodniej.

Rozwija się też oferta Kolejowej Komunikacji Autobusowej. Pojazdy kursują od dziś nie tylko na trasie Działoszyn – Pajęczno – Biała. Na wniosek władz powiatów tomaszowskiego i łódzkiego wschodniego uruchomiono połączenie Łaznów – Gałków Mały, które umożliwia dojazd do stacji Gałkówek.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi