Najważniejsze wideo w lodzkie

Policjanci apelują: Zabawa na lodzie - ale tylko z głową

265-209660
fot. KPP w Wieruszowie

Zima to czas, gdy zamarznięte stawy i rzeki kuszą dzieci i młodzież do zabawy na lodzie. Niestety, to również okres zwiększonego ryzyka wypadków związanych z załamaniem lodu. Pamiętajmy, że lód nigdy nie jest bezpieczny, ostrożność i odpowiedzialność są najważniejsze. Zachęcamy do korzystania z tych sztucznych lodowisk, gdzie możemy być bezpieczni o swoje pociechy.

Zimowe zabawy na lodzie mogą być wspaniałą rozrywką, ale tylko wtedy, gdy odbywają się w bezpiecznych warunkach. Dlatego mundurowi zachęcają do korzystania ze sztucznych lodowisk, na których bezpiecznie można spędzić wolny czas. Pamiętajmy, że czyjaś obecność na lodzie nie może zagwarantować bezpieczeństwa innym osobom. 

- Unikajmy wchodzenia na lód bez opieki dorosłych, a także miejsc z prądami wodnymi. Poinformujmy kogoś o planowanym pobycie na lodzie, nie zapomnijmy o zabraniu ze sobą telefonu komórkowego co ułatwi nam kontakt z bliskimi. Grubość i wytrzymałość tafli jest zmienna i zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od specyfiki samego zbiornika, jego linii brzegowej, głębokości, dopływów czy budowli wodnych. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu poruszanie się po tafli lodu jest śmiertelnie niebezpieczne! Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku - mówi st. asp. Piotr Siemicki.

Pamiętajmy!

Jeśli osoba wpadnie do lodowatej wody należy:

  • zachować spokój ponieważ panika może pogorszyć sytuację;
  • rozłóż ręce na powierzchni lodu, aby zwiększyć swoją powierzchnię podparcia;
  • staraj się wciągnąć ciało na lód, pomagając sobie nogami;
  • gdy wydostaniesz się na lód, czołgaj się w kierunku brzegu, by zminimalizować nacisk.

Widząc kogoś, kto wpadł do wody:

  • nie podchodź zbyt blisko ponieważ ryzykujesz załamanie lodu;
  • rzuć linę, gałąź lub przedmiot, który osoba może uchwycić;
  • jeśli to możliwe, użyj przedmiotu pływającego, np. sanek lub deski;
  • wezwij natychmiast pomoc (numer alarmowy 112).

- Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc - dodaje st. asp. Piotr Siemicki.