wersja testowa serwisu

Policjanci wyjechali na trasę S8 mierzyć... odległość między autami! Mają do tego specjalne urządzenia

Untitled
KPP Pabianice, mat. policji

Jazda ,,na zderzak" jest zakazana. Od 1 czerwca obowiązują przepisy, które określają minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu na autostradzie i drodze ekspresowej. A policja ma sprzęt do egzekwowanie nowego prawa. Takie działania pomiaru odległości między pojazdami prowadzili pabianiccy policjanci 24 listopada  na drodze ekspresowej S8.

Kierowcy podróżujący autostradami i drogami ekspresowymi muszą pamiętać, że od 1 czerwca obowiązuje prawo nakazujące zachowanie minimalnego odstępu między pojazdami. Zgodnie z przepisami bezpieczna odległość to połowa wartości aktualnej prędkości kierowcy. To oznacza, że jadąc 100 km/h musimy zachować odstęp co najmniej 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m. 

- Do pomiaru takiej odległości policjanci wykorzystują miernik laserowy LTI 20/20 TruCam. To urządzenie dysponuje funkcjonalnością pomiaru odległości między pojazdami i do jej wykorzystania policjanci są specjalnie przeszkoleni policjanci. Tryb odległość pomiędzy pojazdami jest stosowany do ujawniania wykroczeń polegających na zbyt bliskiej jeździe w stosunku do poprzedzającego pojazdu. Tryb ten rejestruje prędkość obu pojazdów oraz odległość między pojazdami w sekundach i metrach - wyjaśnia Ilona Sidorko z KPP Pabianice.

Aby kierowcy mogli określić sobie taką odległość mogą wykorzystać słupki prowadzące.

- Potocznie zwane słupkami drogowymi, to urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego służące do optycznego prowadzenia ruchu. Przede wszystkim ułatwiają kierowcom orientację co do szerokości drogi, jej przebiegu, szczególnie na odcinkach wymagających szczególnej uwagi jak chociażby na łukach i ostrych zakrętach. Słupki są koloru białego i montuje się na nich czerwone elementy odblaskowe. W naszym kraju stoją co 100 metrów, a więc jadąc z przykładową prędkością 100 km/h, odległość pomiędzy samochodem, którym się przemieszczamy, a poprzedzającym, musi wynosić tyle, ile połowa odległości między słupkami prowadzącymi - wyjaśniają policjanci.